Tárgy neve Logisztika gépei és eszközei II.
Tárgy angol neve Machines and Devices of Logistics II. Tárgy rövid neve Log. gép. és eszk. II.
Tárgy kód KOEAA306 Kredit 5 Tanterv k0 k1
Óraszám (levelező)2 (9) előadás1 (4) gyakorlat2 (8) labor KövetelményVizsgajegy
Felelős tanszék Anyagmozgatási és Logisztikai Rendszerek Tanszék Felelős oktató Dr. Bohács Gábor
Kötelező
előtanulmány
nincs Ajánlott előtanulmány:
Logisztika gépei és eszközei I. (5. félév)
Kötelező
ráépülés
nincs
A tantárgy elvégzéséhez szükséges tanulmányi munkaóra összesen 150 óra
Kontakt óra70 (21) óra Írásos tananyag25 (74) óra Házi feladat15 óra
Órára készülés10 óra ZH készülés21 óra Vizsga készülés9 óra
A tantárgy feladata, célkitűzése
Megismertetni a hallgatókat a folyamatos anyagmozgatás gépi berendezéseivel és géprendszereivel; görgősorok, konvejorok felépítésével, automatizálási feladataival és üzemeltetési kérdéseivel, irányítórendszerének általános rendszerstruktúrájával, irányítási rendszerének kapcsolódási szintjeivel, a szállítószalagokkal, a lengő- és vibrációs anyagmozgató gépekkel, a légáramú szállítással, szerelő anyagmozgató berendezésekkel, a szállítócsigákkal, illetve a sorozatgyártású berendezésekből felépíthető anyagmozgató rendszerek elemzésével. Olyan szintű ismeretek nyújtása, amelyek az elméleti jellegű, gép- és rendszertervezési témákban folyó képzést megalapozzák.
A tantárgy részletes leírása, tematikája
Görgősoros anyagmozgató berendezések. Gravitációs görgősorok. A görgősorra való feladás. Hajtott görgősorok felépítése és üzemtani jellemzői. Hajtástechnikai rendszer kialakítása, hajtóteljesítmény. Görgősori berendezések automatizálásának kiegészítő berendezései. Görgősori rendszerek irányításának elve. Görgősorok alkalmazása automatizált rendszerekben. Végtelen vonóelemű anyagmozgatás általános elve, vonóelemek terhelésének számítási módjai általános esetben. Konvejorok felépítése, típusai. Konvejorok szerkezeti elemei, nyomvonalkitűzése. Konvejorok pályaellenállása, veszteségek. Konvejorok hajtásának típusai, hajtás teljesítményszükséglete. Hajtó- és feszítőhelyek elhelyezésének kérdései. Konvejor irányítási logikák. Konvejorok alkalmazása automatizált festő és szerelő rendszerekben. Szerelősorok anyagmozgató berendezései. Szerelőszalagok felépítése és üzemtani jellemzői, segédberendezések. Szerelőszalag rendszerek irányítási kérdései, irányítási logikák, az irányítórendszer és a mechanikai rendszer kapcsolata. Szállítószalagok felépítése és működési elve, szállítóképességet befolyásoló tényezők. Szállítószalag hajtás teljesítmény szükséglete, a kerületi erő növelésének módjai, a hajtás és a feszítés elhelyezésének kérdése, hajtódobok és feszítőművek kialakítása. Szállítócsigák felépítése, működési elve, szerkezeti elemei, szállítóképessége, a szállítóképességet befolyásoló tényezők, a hajtó teljesítménye. A szállítócsigák anyagfeladását biztosító kiegészítő berendezések. Elevátorok felépítése, működési elve, üzemtani jellemzői. Lengő- és vibrációs anyagmozgatás gépeinek felépítése és üzemtani jellemzői. Légáram szállítás berendezéseinek felépítése és üzemtani jellemzői. Légáram szállítás segédberendezései és alkalmazástechnikai kérdései. Komplex anyagmozgató rendszerek üzemi jellemzőinek és a rendszer működésének ellenőrzése.
Gyakorlat
Az előadásokon megismertek példák keretében való alkalmazása.
Labor
Termovízió használata az anyagmozgató gépek diagnosztikájában. Szállítószalag görgő futási és indítási ellenállás mérése. Konvejor láncerő mérése.
Egyéni hallgatói feladat
Folyamatos működésű anyagmozgató rendszer üzemtani elemzése. Koncepcióterv készítése, egy szállítógép részletes megtervezéséhez; tervezési feltételek meghatározása.
Követelmények, az osztályzat (aláírás) kialakításának módja, pótlási lehetőségek
Az aláírás feltétele: A házi feladatok legalább elégséges szintű, a mérési jegyzőkönyvek megfelelő szintű, hiánytalan beadása. A félév során írt 2 zárthelyi legalább elégséges eredménye. (Pótlási, javítási lehetőség 1-1 alkalommal.). A tantárgyból írásbeli- és szóbeli vizsgát tartunk. Az osztályzat kialakítása: (3 * a szóbeli vizsga eredménye + 3 * az írásbeli vizsga eredménye + 2 * a házi feladatok osztályzatának átlaga + 2 * a zárthelyik osztályzatának átlaga) / 10.
Jegyzet, tankönyv, felhasználható irodalom
  • Kulcsár B.: Logisztikai gépek és berendezések. Elektronikus jegyzet.
  • Greschik, Gy.: Anyagmozgatógépek (Tankönyvkiadó Budapest, 1981)