Tárgy neve Termelési logisztika
Tárgy angol neve Manufacturing Logistic Tárgy rövid neve Term. log.
Tárgy kód KOEAA309 Kredit 3 Tanterv k0 k1
Óraszám (levelező)1 (5) előadás0 (0) gyakorlat2 (9) labor KövetelményFélévközi jegy
Felelős tanszék Anyagmozgatási és Logisztikai Rendszerek Tanszék Felelős oktató Dr. Bohács Gábor
Kötelező
előtanulmány
nincs Ajánlott előtanulmány:
Logisztika gépei és eszközei I. (5. félév)
Kötelező
ráépülés
nincs
A tantárgy elvégzéséhez szükséges tanulmányi munkaóra összesen 90 óra
Kontakt óra42 (14) óra Írásos tananyag8 (36) óra Házi feladat15 óra
Órára készülés7 óra ZH készülés18 óra Vizsga készülés0 óra
A tantárgy feladata, célkitűzése
A tantárgy megismerteti a hallgatókat az ipari termelés logisztikai összefüggéseivel, amely az anyagoknak, - mint a termelési folyamat munkatárgyainak - a termelési folyamatba való belépésétől a késztermékként való távozásáig tart. Bemutatja azokat az operatív eljárásokat és működtetési technikákat, amelyek segítségével a folyamat optimális szinten tartható, illetve zavarok esetén korrigálható. Olyan szintű ismeretek nyújtása, amelyek az elméleti jellegű, MSc képzést megalapozzák.
A tantárgy részletes leírása, tematikája
Üzemi struktúrák és folyamatok. Üzemi folyamatok logisztikai összefüggései. Logisztikai folyamatok fizikai és vezetési funkciói. Termelési folyamatok logisztikai elvű átstrukturálása. Beszállítók minősítése auditálási módszerek. Termelési logisztika rendszerek felépítése. A termeléstervezés és irányítás fő funkciói. A termelési program tervezési kérdései. A termelést befolyásoló tényezők. Mennyiségtervezés anyaggazdálkodás. Idő és kapacitástervezés. Idő és kapacitás elemzés különböző szimulációs és Fuzzy technikák alapján. A PPS stratégiai koncepciói: Just in Time elv, optimalizált gyártási technológiák, logisztikai koncepciók. KANBAN elv, decentralizált finomprogramozás. Caxx technikák és a PPS kapcsolata, adatbázis struktúrák. Termelésirányítás, üzemi adatgyűjtés módszerei és infrastruktúrái. Ellenőrzési módszerek.
Labor
Termelő berendezések időalapjának vizsgálata állapotfigyelő rendszerek segítségével.
Egyéni hallgatói feladat
Termelési folyamat kapacitásainak meghatározása statikus és dinamikus programozással kisfeladat. Az állapotfigyelő rendszerek segítségével felvett üzemi adatgyűjtés kiértékelése, a termelési folyamat zavarainak kiszűrésére kisfeladat.
Követelmények, az osztályzat (aláírás) kialakításának módja, pótlási lehetőségek
A félév során két zárhelyi dolgozatban számolnak be a hallgatók az évközben elvégzett munkáról. Az elkészített feladatot osztályozzuk. A félévközi jegy a két zárthelyire és a két kisfeladatra kapott osztályzatok átlagából képzett jegy.
Jegyzet, tankönyv, felhasználható irodalom
  • Kulcsár, B.: Ipari logisztika. LSI Oktatóközpont, A Mikroelektronika Alkalmazásának Kultúrájáért Alapítvány Kiadó, Budapest. 1999. 385 p. ISBN 963 577 242 4. Egyetemi tankönyv.
  • Kulcsár, B.: Útmutató és feladatgyűjtemény az Ipari logisztika könyv tanulásához és feladatok megoldásához. Elektronikus jegyzet.