Tárgy neve Építőipari irányító rendsz.
Tárgy angol neve Control Systems of the Building Industry Tárgy rövid neve Ép.ir.rendsz.
Tárgy kód KOEAA438 Kredit 5 Tanterv k0
Óraszám (levelező)2 (11) előadás1 (5) gyakorlat1 (5) labor KövetelményVizsgajegy
Felelős tanszék Anyagmozgatási és Logisztikai Rendszerek Tanszék Felelős oktató Dr. Pápai Ferenc
Kötelező
előtanulmány
Elektrotechnika - elektronika I. (3. félév) Ajánlott előtanulmány:
Számítástechnika II. (2. félév)
Kötelező
ráépülés
nincs
A tantárgy elvégzéséhez szükséges tanulmányi munkaóra összesen 150 óra
Kontakt óra56 (21) óra Írásos tananyag36 (71) óra Házi feladat21 óra
Órára készülés7 óra ZH készülés21 óra Vizsga készülés9 óra
A tantárgy feladata, célkitűzése
A tárgy feladata az építőipari gépek és berendezések műszerezettségének és automatizáltságának az ismertetése. Az előadás megismerteti a hallgatókat az automatizálás területén megjelenő elemekkel, így az érzékelőkkel és a beavatkozó szervekkel, illetve a folyamat irányítás területén rendszertechnikai szempontból e két elemcsoport között elhelyezkedő vezérlő berendezésekkel, a számítógépekkel és a programozható logikai vezérlőkkel (PLC). Az előadáshoz kapcsolódó gyakorlat témája a logikai vezérlők programozása és három egyszerűbb, és egy komplex vezérlési feladat kivitelezése.
A tantárgy részletes leírása, tematikája
Előadások: Irányítási rendszerek. Vezérléstechnika ismeretek ismétlése. Vezérlés PLC alkalmazásával. Szabályozástechnikai ismeretek ismétlése. Folyamatos és mintavételező szabályozások. Számítógép alkalmazása az irányítás- és szabályozástechnikában. PLC programozás adatstruktúrái, programutasítások, programszerkezetek. Az érzékelő szervek az automatizálásban. Analóg és digitális érzékelők. Pneumatikus, hidraulikus és villamos jelek. A mérés hibája. Nyomásmérők. Hőmérsékletmérés. A folyadékhőmérő és a nyomásváltozáson alapuló hőmérő. Hőmérséklet mérése villamos úton; az ellenállás-hőmérő, a hőelem és a termisztor. A tömeg mérése, mechanikus és elektronikus mérlegek. Erőhatások mérése nyúlásmérő bélyeggel, piezorezisztív és piezoelektromos érzékelővel. A szalagmérleg. Fordulatszám mérése mechanikus és villamos jelekkel. A folyadék mennyiségének mérése. Az induktív közelítéskapcsoló elve, felépítés, alkalmazás. Optikai szenzorok működési elve, felépítés, alkalmazás. Beavatkozó szervek. Fény és hangjelzők. Relék. Mágnesszelepek. Végrehajtó szervek. Hidraulikus és pneumatikus munkahengerek. Villamos motorok, frekvenciaváltók.
Gyakorlat
PLC programozáshoz szükséges PC-s programozó rendszer használata. Bevezető a PLC-k programozásába (OMRON CQM1 PLC és CX-Programmer szoftver). PLC programozási mintapéldák. PLC program írása a tanszéki laboratórium automatizálási mintarendszerének egyik elemére. PLC-hálózatok, a tanszéki PLC-hálózat bemutatása.
Labor
Érzékelők, beavatkozó szervek és végrehajtó szervek bemutatói a tanszéki laboratóriumban kiépített automatizált mintarendszereken.
Egyéni hallgatói feladat
A félév során 4 önállóan megoldandó programozási feladat. Programdokumentáció egyéni kidolgozású elkészítése.
Követelmények, az osztályzat (aláírás) kialakításának módja, pótlási lehetőségek
Két zárthelyi dolgozatot iratunk, melyek külön-külön egy-egy alkalommal javíthatók ill. pótolhatók. Az aláírás megszerzésének feltétele: a házi feladatok, és a zárhelyi dolgozatok külön-külön legalább elégséges eredménye. A félévet írásbeli és szóbeli vizsga zárja.
Jegyzet, tankönyv, felhasználható irodalom
  • Dr. Kulcsár Béla: Anyagmozgatás irányítás- és automatizálás-technikája, Jegyzet.
  • Dr. Pápai Ferenc: Anyagmozgatás irányítás- és automatizálás-technikája. Gyakorlatok, Tanszéki segédlet.