Tárgy neve Jármű hidraulika és pneumatika
Tárgy angol neve Hydraulic and Pneumatic Systems of Vehicles Tárgy rövid neve Jarm-hidr-pneum.
Tárgy kód KOEAA545 Kredit 4 Tanterv j1
Óraszám (levelező)2 (11) előadás1 (5) gyakorlat1 (5) labor KövetelményFélévközi jegy
Felelős tanszék Anyagmozgatási és Logisztikai Rendszerek Tanszék Felelős oktató Dr. Bohács Gábor
Kötelező
előtanulmány
nincs
Kötelező
ráépülés
nincs
A tantárgy elvégzéséhez szükséges tanulmányi munkaóra összesen 120 óra
Kontakt óra56 (21) óra Írásos tananyag15 (50) óra Házi feladat18 óra
Órára készülés7 óra ZH készülés24 óra Vizsga készülés0 óra
A tantárgy feladata, célkitűzése
A tantárgy egy olyan járműmérnöki ismereteket közlő alaptantárgy, amely a gazdaság valamennyi ágazatában növekvő számban megtalálható hidraulikus és pneumatikus gépek és berendezések energia átviteli és rendszertechnikai folyamatainak megoldásait mutatja be. A tantárgy feladata, hogy megismertesse a járművekben alkalmazott hidraulikus, illetve pneumatikus berendezésekben használatos elemeket, azok működését, felépítését, szerepét, használatát a legáltalánosabbaktól a legújabbakig.
A tantárgy részletes leírása, tematikája
A tárgy előadása során a hallgatók a jármű és mobilgép hidraulika és pneumatika klasszikus elméleti ismereteit sajátíthatják el. Ismertetésre kerülnek a különböző szabványos jelölési rendszerek, a hidraulikus, illetve a pneumatikus hálózatok főbb alkotóelemei, a jelforrások, szelepek, vezérlőegységek, különös tekintettel a járművek és mobil munkagépek területén alkalmazott megoldásokra. Hangsúlyt helyezünk a konkrét alkalmazási példákon keresztül a rendszerek összehasonlítására, kiválasztási szempontok ismertetésére, az üzemeltetési és diagnosztikai eljárásokra. Az elméleti oktatás során a hidraulikus és pneumatikus rendszerek tervezéséhez használt eljárások elsajátítása az elsődleges cél: klasszikus boole algebra alapú vezérlések tervezése, hidraulikus és elektropneumatikus körök tervezése, proporcionális elemek és rendszerek jellemzői.
Gyakorlat
Az előadásokon megismertek példák keretében való alkalmazása.
Labor
A hallgatók valóságos eszközökön gyakorolhatják megszerzett ismereteiket, így mind hidraulikus, mind pneumatikus hálózatokat építhetnek, illetve valóságos működésüket megfigyelhetik. A hallgatók önálló munka keretében 2-3 fős csoportokban végzik a vizsgálatokat. A félév során látogatást teszünk egy a szakterületen meghatározó szerepet játszó vállalatnál.
Egyéni hallgatói feladat
A hallgatóknak a félév során egy pneumatikus, illetve egy hidraulikus témájú félévközi házi feladatot kell megoldani. A feladatkiírás szorosan kapcsolódik egy adott szakmai terület (jármű, járműfelépítmény, mobil munkagép, gyártóberendezés, stb) speciális igényeihez.
Követelmények, az osztályzat (aláírás) kialakításának módja, pótlási lehetőségek
A félév végén egy zárthelyi dolgozatot iratunk, amely egy alkalommal javítható, ill. pótolható. A félévközi jegy ennek a zárthelyinek az érdemjegye, de megszerzésének feltétele a két házi feladat elfogadása.
Jegyzet, tankönyv, felhasználható irodalom
  • Dr.Balpataki, A.: Hidraulikus hajtások, Tanszéki segédlet
  • Gyártmánykatalógusok,tervezési segédletek, CD összeállítások