Tárgy neve Építőipari anyagmozgatógépek I.
Tárgy angol neve Material Handling Machines in Building Industry I. Tárgy rövid neve Épit-anym-gep-1
Tárgy kód KOEAA546 Kredit 4 Tanterv j1
Óraszám (levelező)2 (14) előadás1 (7) gyakorlat0 (0) labor KövetelményFélévközi jegy
Felelős tanszék Anyagmozgatási és Logisztikai Rendszerek Tanszék Felelős oktató Dr. Bohács Gábor
Kötelező
előtanulmány
nincs
Kötelező
ráépülés
Építőipari anyagmozgatógépek II. (5. félév)
A tantárgy elvégzéséhez szükséges tanulmányi munkaóra összesen 120 óra
Kontakt óra42 (21) óra Írásos tananyag32 (53) óra Házi feladat18 óra
Órára készülés4 óra ZH készülés24 óra Vizsga készülés0 óra
A tantárgy feladata, célkitűzése
Bemutatni az építőipari anyagmozgatógépekkel szemben támasztott sajátos követelményeket az üzemben telepített berendezésekhez képest. Megismertetni az építőipari anyagmozgatógépek alaptípusait, szerkezeti elemeit és a belőlük felépülő gépészeti rendszereket, fő műszaki paramétereiket és üzemtani jellemzőiket.
A tantárgy részletes leírása, tematikája
Építőipari anyagmozgatógépek csoportosítása a berendezések alkalmazási területe szerint. Szerkezeti elemek és részegységek jellemzőinek áttekintése; Acélsodrony-kötelek szerkezete és gyártása. Kötélvég rögzítések, kötélkorongok, kötéldobok. Daruhorgok és méretezésük, horogszerkezetek. Mechanikus, mágneses és pneumatikus teherfelvevők, rakodólapok, szállítóedények, konténerek. Mechanikus és hidraulikus markolók. Markoló záróerő számítása. Futókerekek és görgők, fékek és féklazítók méretezése. Láncok és lánchajtások. Villamos motorok, kapcsolásaik és jelleggörbéik. Bolygóművek, hidrodinamikus tengelykapcsolók, örvényáramú fékek és jelleggörbéik. Külső és belső hajtási ellenállások, hatásfok. Tehetetlenségi nyomaték redukciók és szélterhelés számítás.

Toronydaruk és bakdaruk szerkezeti kialakításainak és gépészeti berendezéseinek (teheremelőművek, haladóművek, kötélhajtású futómacska-mozgatóművek, forgató- és gémbillentőművek) kinematikájának ismertetése, szerkezeti elemeik kiválasztásának elvei.

Gyakorlat
Az előadásokon megismertek példák keretében való alkalmazása.
Labor
Acélsodronykötelek szerkezeti és geometriai vizsgálata. Daruhorog mérése. Kötélkorong hatásfok és futókerék gördülési ellenállás mérése. Tehetetlenségi nyomatékok mérése. Teheremelőmű energetikai vizsgálata laboratóriumi méréssel.
Egyéni hallgatói feladat
A félév során 1 önállóan megoldandó házi feladat. Labormérésekről csoportos kidolgozású jegyzőkönyv készítése munkamegosztással.

A félév anyagából 2 zárthelyi dolgozatot írnak. Az évközi jegy az önállóan megoldott házi feladat és a két zárthelyi alapján kerül megállapításra.

Követelmények, az osztályzat (aláírás) kialakításának módja, pótlási lehetőségek
A jegy megszerzéséhez 1 laborjegyzőkönyv, 1 feladat leadása és két zárthelyi sikeres megírása szükséges
Jegyzet, tankönyv, felhasználható irodalom
  • Keisz, I.: Anyagmozgatógépek I – II. Tanszéki jegyzetpótló segédlet.