Tárgy neve Anyagmozgatóberendezések II.
Tárgy angol neve Material Handling Equipments II. Tárgy rövid neve Anyagmozgatóber. II.
Tárgy kód KOEAA557 Kredit 5 Tanterv j1
Óraszám (levelező)2 (11) előadás1 (5) gyakorlat1 (5) labor KövetelményVizsgajegy
Felelős tanszék Anyagmozgatási és Logisztikai Rendszerek Tanszék Felelős oktató Győrváry Zsolt
Kötelező
előtanulmány
Mechanika I. - Statika (1. félév)
Kötelező
ráépülés
nincs
A tantárgy elvégzéséhez szükséges tanulmányi munkaóra összesen 150 óra
Kontakt óra56 (21) óra Írásos tananyag39 (74) óra Házi feladat18 óra
Órára készülés7 óra ZH készülés21 óra Vizsga készülés9 óra
A tantárgy feladata, célkitűzése
Megismertetni a hallgatókat az anyagmozgatás gépi berendezéseivel és géprendszereivel, azok speciális elemeivel, energetikai ellátásával, hajtás- és fékezés technikai elemeivel és automatizálási kérdéseivel, azok gyakorlati alkalmazási kérdéseivel. E félévi tananyag a folyamatos üzemű anyagmozgató-berendezések témakörét tárgyalja olyan szinten, hogy a gyakorlati ismeretek mellett az elméleti jellegű, géptervezési témákban folyó MSc képzést is megalapozza.
A tantárgy részletes leírása, tematikája
Görgősoros anyagmozgató berendezések. A görgősorra való feladás. Hajtott görgősorok felépítése és üzemtani jellemzői. Konvejorok felépítése, típusai. Szerelősorok anyagmozgató berendezései. Szerelőszalagok felépítése és üzemtani jellemzői, segédberendezések. Szerelőszalag rendszerek irányítási kérdései, irányítási logikák, az irányítórendszer és a mechanikai rendszer kapcsolata. Szállítószalagok felépítése és működési elve, szállítóképességet befolyásoló tényezők. Szállítószalag hajtás teljesítmény szükséglete, a kerületi erő növelésének módjai, a hajtás és a feszítés elhelyezésének kérdése, hajtódobok és feszítőművek kialakítása. Szállítócsigák felépítése, működési elve, szerkezeti elemei, szállítóképessége, a szállítóképességet befolyásoló tényezők, a hajtó teljesítménye. A szállítócsigák anyagfeladását biztosító kiegészítő berendezések. Elevátorok felépítése, működési elve, üzemtani jellemzői. Lengő- és vibrációs anyagmozgatás gépeinek felépítése és üzemtani jellemzői.
Gyakorlat
Az előadásokon megismertek példák keretében való alkalmazása.
Labor
Termovízió használata az anyagmozgató gépek diagnosztikájában. Konvejor láncerő mérése. Szerelő anyagmozgató-berendezések működésbiztonsági vizsgálata.
Egyéni hallgatói feladat
Folyamatos működésű anyagmozgató rendszer üzemtani elemzése. Koncepcióterv készítése, egy folyamatos anyagmozgatógép tervezéséhez; tervezési feltételek meghatározása, egy részegység részletes konstrukciós vagy automatizálási tervének elkészítése.
Követelmények, az osztályzat (aláírás) kialakításának módja, pótlási lehetőségek
Az aláírás feltétele: A házi feladatok legalább elégséges szintű, a mérési jegyzőkönyvek megfelelő szintű hiánytalan beadása. A félév során írt 2 zárthelyi legalább elégséges eredménye. A tantárgyból írásbeli és szóbeli vizsgát tartunk.
Jegyzet, tankönyv, felhasználható irodalom
  • Kulcsár B.: Anyagmozgatóberendezések. Elektronikus jegyzet. 2009.