Tárgy neve Anyagmozgatás irányítás és automatizálás
Tárgy angol neve Control and Automation of Materials Handling Systems Tárgy rövid neve Am-ir-aut.
Tárgy kód KOEAA558 Kredit 5 Tanterv j1
Óraszám (levelező)2 (11) előadás0 (0) gyakorlat2 (10) labor KövetelményVizsgajegy
Felelős tanszék Anyagmozgatási és Logisztikai Rendszerek Tanszék Felelős oktató Dr. Pápai Ferenc
Kötelező
előtanulmány
nincs
Kötelező
ráépülés
nincs Ajánlott ráépülés:
Anyagmozgatás irányítás és automatizálás II. (6. félév)
A tantárgy elvégzéséhez szükséges tanulmányi munkaóra összesen 150 óra
Kontakt óra56 (21) óra Írásos tananyag41 (76) óra Házi feladat15 óra
Órára készülés8 óra ZH készülés24 óra Vizsga készülés6 óra
A tantárgy feladata, célkitűzése
A tantárgy megismerteti a hallgatókat az automatizált anyagmozgató rendszerekben alkalmazott információ feldolgozó-, információ továbbító rendszerekkel, az anyagmozgatási folyamatok különböző fázisaiban az áramló anyagok identifikációjának módszereivel és eszközeivel, ezen információk fizikai realizálásának megvalósításával, a teljes anyagáramlási és logisztikai folyamat megvalósítására, szem előtt tartva az alkalmazás igényét. Olyan szintű ismeretek nyújtása, amelyek az elméleti jellegű, MSc. Képzést megalapozzák.
A tantárgy részletes leírása, tematikája
Anyagmozgató-rendszerek automatizálási szintjei és feltételrendszere. Anyagmozgató rendszerekben alkalmazott érzékelők (szenzorok) jellemzői és alkalmazástechnikai kérdései. Anyagmozgató rendszerekben alkalmazott mozgásvégrehajtó elemek és beavatkozó szervek, elemek (aktuátorok) általános jellemzői és irányítási kérdései. Automatizált munka- és mozgásciklusok megvalósításnak elvei, algoritmikus leírási módjai. PLC felépítése, funkcionális egységei, memóriaterületek jellemzői, címzések. A PLC rendszerek programozásának elvei. OMON CQM1 PLC-k számítógépes programozásának alapjai CX Programmer szoftverrel és a CX Programmer utasítások értelmezése és alkalmazási példái. A program szerkesztésének elve, létradiagram. Szubrutin szerkesztés elve és alkalmazási példái. RFID System eszközrendszere. Identifikációs adastruktúrák és programozásuk CX Programmer szoftver segítségével.
Labor
Érzékelők, beavatkozó szervek és végrehajtó szervek bemutatói a tanszéki laboratóriumban kiépített automatizált mintarendszereken.

Gyakorlatok: PLC programozáshoz szükséges PC-s programozó rendszer használata. Bevezető a PLC-k programozásába (OMRON CQM1 PLC és CX-Programmer szoftver). PLC programozási mintapéldák. PLC program írása a tanszéki laboratórium automatizálási mintarendszerének egyik elemére.

Egyéni hallgatói feladat
A félév során 4 önállóan megoldandó programozási feladat. Programdokumentáció egyéni kidolgozású elkészítése.

Aláírás: A 4 önálló házi feladat mindegyikének legalább elégséges szinten történő elkészítése

Követelmények, az osztályzat (aláírás) kialakításának módja, pótlási lehetőségek
Az aláírás feltétele: A házi feladatok legalább elégséges szintű, a mérési jegyzőkönyvek megfelelő szintű hiánytalan beadása. A félév során írt 2 zárthelyi legalább elégséges eredménye. A tantárgyból írásbeli és szóbeli vizsgát tartunk.
Jegyzet, tankönyv, felhasználható irodalom
  • Dr. Kulcsár Béla: Anyagmozgatás irányítás- és automatizálás-technikája, Jegyzet.
  • Dr. Pápai Ferenc: Irányítás- és automatizálás-technika. Gyakorlatok, Tanszéki segédletek.