Tárgy neve Mélyépítőipari gépek
Tárgy angol neve Machines of Earthworks Techniques Tárgy rövid neve Mélyépit.g.
Tárgy kód KOEAA566 Kredit 4 Tanterv j1
Óraszám (levelező)2 (11) előadás1 (5) gyakorlat1 (5) labor KövetelményVizsgajegy
Felelős tanszék Anyagmozgatási és Logisztikai Rendszerek Tanszék Felelős oktató Gyimesi András
Kötelező
előtanulmány
nincs
Kötelező
ráépülés
nincs
A tantárgy elvégzéséhez szükséges tanulmányi munkaóra összesen 120 óra
Kontakt óra56 (21) óra Írásos tananyag21 (56) óra Házi feladat12 óra
Órára készülés7 óra ZH készülés15 óra Vizsga készülés9 óra
A tantárgy feladata, célkitűzése
A tantárgy az építőiparban széleskörűen alkalmazott útépítőgépek és alapozó gépek szerkezeti felépítését, hajtásegységeinek üzemviteli jellemzőit, a gépkiválasztás és alkalmazás feltételeit mutatja be. A tantárgy laboratóriumi foglalkozásain a hallgatók önálló munka keretében ismerkednek meg az egyes hajtási elemek és rendszerek jellemzőivel.
A tantárgy részletes leírása, tematikája
Mélyépítőipari technológiák áttekintése. Talajtömörítés elméleti alapjai. Tömörítő berendezések kiválasztásának követelményei, a tömörítési módok összehasonlítása. Útburkolat bedolgozó gépek üzemi paramétereinek megválasztása. Ember-gép-környezet vizsgálata az alapozási technológiáknál. Korszerű környezetkímélő építési technológiák. A mélyépítőipari gépek kiválasztásának műszaki, gazdasági és környezetvédelmi szempontjai.
Gyakorlat
Az előadásokon megismertek példák keretében való alkalmazása.
Labor
Hidraulikus elemek jelleggörbéinek felvétele próbapadon önálló munka keretében 2-3 fős csoportokban, mélyépítőipari gépeken alkalmazott hidraulikus proporcionális elemek működési jellemzőinek vizsgálata, energiatakarékos rendszerek elemzése, diagnosztikai eljárások kidolgozása. Az építőgépek forgalmazásában meghatározó szerepet játszó vállalatnál a vevő- és szerviz szolgálat tanulmányozása, munkahelyi gépvizsgálat.
Egyéni hallgatói feladat
Diagnosztikai mérési módszerek és gépvizsgálati eljárások kidolgozása hallgatói házi feladat keretében konzultációs segítséggel.
Követelmények, az osztályzat (aláírás) kialakításának módja, pótlási lehetőségek
A félév során két zárhelyi dolgozatban számolnak be a hallgatók az évközben elvégzett munkáról. Az elkészített feladatot szóbeli védésen osztályozzuk. A tantárgyból szóbeli vizsgát tartunk. A vizsgajegy a szóbeli vizsga eredménye, a házi feladatok osztályzatai és a zárthelyik osztályzata alapján kerül meghatározásra.
Jegyzet, tankönyv, felhasználható irodalom
  • Dr. Balpataki, A.: Mélyépítőipari gépek , tanszéki segédlet
  • Gyártmánykatalógusok, CD összeállítások, tervezési segédletek