Tárgy neve Mobil gépek mechatronikája
Tárgy angol neve Mechatronic of Mobile Machinery Tárgy rövid neve Mobilg. Mechatr.
Tárgy kód KOEAA581 Kredit 4 Tanterv j1
Óraszám (levelező)1 (6) előadás1 (5) gyakorlat2 (10) labor KövetelményFélévközi jegy
Felelős tanszék Közlekedés- és Járműirányítási Tanszék Felelős oktató Dr. Balpataki Antal
Oktatók0
Kötelező
előtanulmány
nincs
Kötelező
ráépülés
nincs
A tantárgy elvégzéséhez szükséges tanulmányi munkaóra összesen 120 óra
Kontakt óra56 (21) óra Írásos tananyag19 (54) óra Házi feladat12 óra
Órára készülés9 óra ZH készülés24 óra Vizsga készülés0 óra
A tantárgy feladata, célkitűzése
A tantárgy a mobil gépeken és az anyagmozgató berendezéseken található mechanikai rendszerek integrált elektronikus irányítással kialakításának eszközeivel és módszereivel foglalkozik. A tárgy súlyponti része a különböző energia hordozókra épülő hajtástechnikai rendszerek és a hajtástechnikai láncok minőségi jellemzőinek vizsgálata a gyakorlati alkalmazhatóság céljából.
A tantárgy részletes leírása, tematikája
A mechatronika fogalma, fő területei. A mobil gépekben alkalmazható, kinematikai és dinamikai jellemzők mérésére alkalmas szenzorok által szolgáltatott jelek (elmozdulás, elfordulás, erő és nyomaték, MEMS (Micro- Electro- Mechanical Systems) szenzorok jeleinek vizsgálata. A jelek tulajdonságai, a jelfeldolgozás módszerei. A/D átalakítás jellemzői.

Mobil gépekben alkalmazott aktuátorok csoportosítása. Mobil gépek mozgásvégrehajtó elemeinek irányítási jellemzői. A mozgásinformáció leképzés elvei. A mozgás kinematikai láncának építőelemei. A mozgásokat megvalósító mechanizmusok, dinamikai és szabályozási tulajdonságaik. Mobil gépek mechatronikai rendszereinek vizsgálati módszerei és szimulációja, paraméterek optimálása.

Gyakorlat
Az előadásokon megismertek példák keretében való alkalmazása.
Labor
A gyakorlati órákon hidraulikus, pneumatikus és villamos pozícionáló rendszer jelleggörbéinek felvételére kerül sor, próbapadon önálló munka keretében 5-8 fős csoportokban, és egyéni jegyzőkönyv elkészítése.
Egyéni hallgatói feladat
Szimulációs feladatok végzése, mérések végzése, mérési jegyzőkönyv készítése.
Követelmények, az osztályzat (aláírás) kialakításának módja, pótlási lehetőségek
A félévközi jegyhez 2 sikeres ZH megírása szükséges, ezen kívül az egyénileg készített mérési jegyzőkönyvek és a szimulációs feladat leadása szükséges
Jegyzet, tankönyv, felhasználható irodalom
  • Kulcsár B.: Mobil gépek mechatronikája. Elektronikus jegyzet 2009.
  • Kulcsár Béla: Robottechnika. Egyetemi tankönyv. LSI Informatikai Oktatóközpont (A mikrotechnika Alkalmazásának Kultúrájáért Alapítvány) Budapest, 2002.