Tárgy neve Termeléstervezés és irányítás
Tárgy angol neve Production Planning & Control Tárgy rövid neve Termterv
Tárgy kód KOEAA623 Kredit 6 Tanterv l1
Óraszám (levelező)3 (15) előadás2 (9) gyakorlat1 (4) labor KövetelményFélévközi jegy
Felelős tanszék Anyagmozgatási és Logisztikai Rendszerek Tanszék Felelős oktató Dr. Pápai Ferenc
Kötelező
előtanulmány
Logisztikai információs rendszerek I. (4. félév)
Kötelező
ráépülés
nincs
A tantárgy elvégzéséhez szükséges tanulmányi munkaóra összesen 180 óra
Kontakt óra84 (28) óra Írásos tananyag20 (76) óra Házi feladat30 óra
Órára készülés10 óra ZH készülés36 óra Vizsga készülés0 óra
A tantárgy feladata, célkitűzése
A tárgy feladata áttekintő elméleti és gyakorlati ismereteket nyújtani a termelő vállalatok termelési folyamatainak tervezéséről és irányításáról. A tárgy fő célja, az alapfogalmak áttekintése és a többszintű termelés-tervezés és –irányítás módszereinek és eszközeinek bemutatása. A tárgy a termelési folyamat elemzésével és modellezésével mutatja be a termelés-tervezés elveit, a folyamatok ütemezését, irányítását és értékelését. Kiemeli a feladatok megoldásához alkalmazható számítógépes alkalmazási (ERP, MES) rendszereket, és ezek szolgáltatásait. A tárgy, a szakterület gyakorlati problémáit, különböző technológiákat alkalmazó, egyedi- és tömeg-gyártást megvalósító cégek tapasztalataival, és önálló ütemezési feladat kidolgozásával illusztrálja.
A tantárgy részletes leírása, tematikája
1. Alapfogalmak: A termelés, a rendszer a vállalat, és a menedzsment fogalma. A termeléstervezés és termelésirányítás célja, helye a termelő vállalat funkcionális rendszerében. A termelés menedzsment története. Vállalat-modellezési módszertan, a CIMOSA technika. A CÍM fogalma, fejlődésének története. A PPC műszaki alkalmazási rendszerek felépítése, funkciói. A termelésirányítás és a logisztika kapcsolata.

2. Gyártórendszerek: Diszkrét és folytonos gyártási folyamatok struktúrája. Gyártórendszerek típusai, hierarchikus felépítése. Anyag és információáramlás. A termelésirányítás számítógépes hálózatai. Gyártásirányító berendezések (PLC, CNC, ROC, CC, SFC). Gyártórendszerek modellezése.

3. Termelésirányítás: Gyártórendszerek irányításának modellezése. Egygépes modell. Flow-shop modell. Job-shop modell. Rugalmas gyártórendszer modell. A gyártási ütemterv fogalma, és reprezentációja. Feladatlisták és Gantt diagram. Ütemezési módszerek. Ütemtervek kiválasztása korlátozás kielégítéssel és optimálással. Korlátozások és célfüggvények. Egygépes ütemterv optimálása. Az SPT szabály. A rendelésre és a raktárra gyártás esete. A határidő, mit kemény és puha korlát. Az EDD szabály.

4. Termeléstervezés: A termeléstervezés feladata. Aggregált tervezés és ütemezés. A termelési főterv (Master Plan). Üzleti stratégiák. Igények előrejelzése, ajánlatkészítés. Projekt szemléletű termeléstervezés. Vállalati aktivitások változó intenzitású modellje. A termeléstervezés optimálási feladatai, célfüggvények és korlátozások. Kapacitástervezési (CRP) és anyagtervezési (MRP) funkciók.

5. ERP és MES rendszerek: A számítógépes termelésirányítás műszaki adatbázisa. Törzs-adatállomány és adatkapcsolat az üzleti folyamatokkal. Gyártmánycsaládfa, darabjegyzék (BOM). Műveleti sorrendtervek (Routing). Munkahelyek és gépek adatai, a Calendar fogalma. ERP rendszerek funkcionális felépítése. A vállalatirányítási rendszer bevezetése, üzemeltetése. MES rendszerek funkcionális felépítése, szolgáltatásai.

Gyakorlat
Gyakorlatok és számpéldák a termeléstervezés és ütemezés területéről. Számítógépes ütemező használata. Önálló ütemezési feladat és beszámoló kidolgozása.
Egyéni hallgatói feladat
Önálló feladatok kidolgozása és beadása, megvédése.
Követelmények, az osztályzat (aláírás) kialakításának módja, pótlási lehetőségek
Félév végi beszámoló, aláírás, félévközi jegy feltételeinek teljesítése.
Jegyzet, tankönyv, felhasználható irodalom
  • Erdélyi Ferenc: Termelésirányítás (prezentációs lapok). Kézirat, BME 2008.
  • Krajewski, L.J. – Ritzman, L.P.: Operations Management. Strategy and Analysis. 1996. Addison Wesly Publishing. New York. ISBN 0-201-60715-8.
  • Tóth Tibor: Termelési rendszerek és folyamatok. Miskolci Egyetemi Kiadó. 2004. ISBN 963 661 630 2.