Tárgy neve Termelési logisztika
Tárgy angol neve Production Logistic Tárgy rövid neve Term. Log.
Tárgy kód KOEAA627 Kredit 4 Tanterv l1
Óraszám (levelező)2 (11) előadás1 (5) gyakorlat1 (5) labor KövetelményFélévközi jegy
Felelős tanszék Anyagmozgatási és Logisztikai Rendszerek Tanszék Felelős oktató Dr. Bohács Gábor
Kötelező
előtanulmány
Folyamatmodellezés és szimuláció (5. félév)
Kötelező
ráépülés
nincs
A tantárgy elvégzéséhez szükséges tanulmányi munkaóra összesen 120 óra
Kontakt óra56 (21) óra Írásos tananyag33 (68) óra Házi feladat0 óra
Órára készülés7 óra ZH készülés24 óra Vizsga készülés0 óra
A tantárgy feladata, célkitűzése
A tantárgy megismerteti a hallgatókat az ipari termelés logisztikai összefüggéseivel, amely az anyagoknak – mint a termelési folyamat munkatárgyainak – a termelési folyamatba való belépésétől a késztermékként való távozásáig tart. A tárgy elsődlegesen a technikai alkotóelemek szempontjából közelíti meg a termeléshez kapcsolódó folyamatokat, de nem nélkülözi a kapcsolódó számítási módszereket és a termelési folyamatok logisztikai összefüggéseinek elméleti áttekintését sem.
A tantárgy részletes leírása, tematikája
Termelési struktúrák és folyamatok. Az egyes termelési struktúrák jellemző anyagmozgatási rendszerei, ezek alkalmazásának követelményei. Targoncák, vezetőnélküli targoncák, raktári felrakógépek, görgőspályák, konvejorok üzemi alkalmazásának kérdései. Folyamatos üzemű anyagmozgató gépekből álló rendszerek teljesítményének vizsgálata. Szakaszos üzemű anyagmozgató gépekből álló rendszerek teljesítményének vizsgálata. Termelési logisztika alapvető elméleti összefüggései és ezek szemléltetése. A termelési logisztika feladatai, jellegzetes problémakörei. Gyártási feladatok ütemezése és ezek logisztikai vonzatai. Raktárkészletek szerepe a termelési logisztika céljai megvalósítására. Termelési logisztikai folyamatok irányítása, a számítógépes irányítás jellemzői.
Labor
A laborgyakorlatok során a „Folyamatmodellezés és szimuláció” tárgyban tanult Simul8 szoftver segítségével végzik el a hallgatók néhány jellegzetes termelési probléma szimulációs vizsgálatát.
Követelmények, az osztályzat (aláírás) kialakításának módja, pótlási lehetőségek
A félév során két zárthelyit írnak és az anyaghoz kapcsolódó két kisfeladatot adnak le. A két zárthelyi 30-30, a két feladat 20-20% súllyal számít be a jegy kialakításánál.
Jegyzet, tankönyv, felhasználható irodalom
  • Kulcsár, B.: Ipari logisztika. LSI Oktatóközpont, A Mikroelektronika Alkalmazásának Kultúrájáért Alapítvány Kiadó, Budapest. 1999. 385 p. ISBN 963 577 242 4. Egyetemi tankönyv.
  • Kulcsár, B.: Útmutató és feladatgyűjtemény az Ipari logisztika könyv tanulásához és feladatok megoldásához. Elektronikus jegyzet.