Tárgy neve Mechatronika
Tárgy angol neve Mechatronics Tárgy rövid neve Mechatronika
Tárgy kód KOEAM429 Kredit 5 Tanterv J0
Óraszám (levelező)2 (14) előadás1 (7) gyakorlat1 (7) labor KövetelményVizsgajegy
Felelős tanszék Anyagmozgatási és Logisztikai Rendszerek Tanszék Felelős oktató Dr. Pápai Ferenc
Kötelező
előtanulmány
Rendszertechnika és rendszeranalízis (1. félév)
Kötelező
ráépülés
nincs
A tantárgy elvégzéséhez szükséges tanulmányi munkaóra összesen 150 óra
Kontakt óra56 (28) óra Írásos tananyag26 (54) óra Házi feladat21 óra
Órára készülés7 óra ZH készülés28 óra Vizsga készülés12 óra
A tantárgy feladata, célkitűzése
A tantárgy az automatizált logisztikai rendszerekben található mechanikai rendszerek integrált elektronikus irányítással kialakításának eszközeivel és módszereivel foglalkozik. A tárgy súlyponti része a különböző energiahordozókra épülő hajtástechnikai rendszerek és a hajtástechnikai láncok minőségi jellemzőinek vizsgálata a gyakorlati alkalmazhatóság céljából.
A tantárgy részletes leírása, tematikája
A mechatronika fogalma, fő területei. Mechatronikai rendszerek jellemző paraméterei. Kinematikai és dinamikai mennyiségek mérése. Szenzorok szerepe, csoportosítása. Analóg és digitális érzékelők. Elmozdulás- és elfordulás-mérő szenzorok. Erő- és nyomaték-mérő szenzorok. MEMS (Micro- Electro- Mechanical Systems) szenzorok. A jelek tulajdonságai, a jelfeldolgozás módszerei. A/D átalakítás jellemzői.

Aktuátorok szerepe, csoportosítása. A mozgásvégrehajtó elemek általános jellemzői és irányítási kérdései. A mozgásinformáció leképzés elvei. Relatív mozgások és létrehozásuk. A kinematikai lánc építőelemei. A mozgásokat megvalósító mechanizmusok. Dinamikai és szabályozási tulajdonságok.

Szenzorok és aktuátorok alkalmazási lehetőségei. Logisztikai rendszerekben alkalmazott szabályozott villamos- pneumatikus és hidraulikus hajtások. Hajtástechnikai feladatok rendszertechnikai megoldásai.

Mechatronikai rendszerek dinamikája. Modellalkotás módszerei. Többtest-rendszerek kinematikai és dinamikai feladatai. Mechatronikai rendszerek szimulációja.

Mechatronikai rendszerek irányítása. Vizsgálati módszerek. Irányító rendszerek tervezése. Paraméterek optimálása.

Gyakorlat
Az előadásokon megismertek példák keretében való alkalmazása.
Labor
Hidraulikus, pneumatikus és villamos pozícionáló rendszer jelleggörbéinek felvételére, próbapadon önálló munka keretében 5-8 fős csoportokban, és egyéni jegyzőkönyv elkészítése.
Egyéni hallgatói feladat
Szimulációs feladatok végzése.
Követelmények, az osztályzat (aláírás) kialakításának módja, pótlási lehetőségek
A félév végi aláírás feltétele a szimulációs feladat és a mérési jegyzőkönyvek beadása. A vizsga írásbeli és szóbeli vizsgából áll. Az osztályzat kialakítása: (4 * a szóbeli vizsga eredménye + 4 * az írásbeli vizsga eredménye + 2 * a házi feladat osztályzata) / 10
Jegyzet, tankönyv, felhasználható irodalom
  • Balpataki, A.: Hidraulikus hajtások, tanszéki segédlet
  • Kulcsár, B.: Robottechnika. Egyetemi tankönyv. LSI Informatikai Oktatóközpont (A mikrotechnikai Alkalmazásának Kultúrájáért Alapítvány) Budapest, 2002. 394 p. ISBN 963 577 2432