Tárgy neve Gépjárművek üzeme és diagnosztikája
Tárgy angol neve Maintenance and Diagnostics of Road Vehicles Tárgy rövid neve Gjm. üzeme
Tárgy kód KOGJA410 Kredit 7 Tanterv k0
Óraszám (levelező)3 (15) előadás2 (10) gyakorlat2 (10) labor KövetelményFélévközi jegy
Felelős tanszék Gépjárművek és Járműgyártás Tanszék Felelős oktató Dr. Varga Ferenc
OktatókDr.Nagyszokolyai Iván, Dr.Varga Ferenc
Kötelező
előtanulmány
nincs
Kötelező
ráépülés
nincs
A tantárgy elvégzéséhez szükséges tanulmányi munkaóra összesen 210 óra
Kontakt óra98 (35) óra Írásos tananyag57 (120) óra Házi feladat0 óra
Órára készülés13 óra ZH készülés42 óra Vizsga készülés0 óra
A tantárgy feladata, célkitűzése
Megismertetni a hallgatókat a korszerű gépjármű üzemeltetés, fenntartás feltételrendszereivel, az ehhez szükséges műszaki szakmai ismereteivel, és hatósági előírásrendszereivel, követelményeivel. A hallgatóság az előtanulmányok során megismerkedik a gépjármű mechanika legfontosabb összefüggéseivel, a gépjármű motorok működéselméletével és szerkezeti elemeivel, valamint a gépjármű egyéb fődarabjainak és kis-fődarabjainak működésanalízisével, szerkezeti elemeivel. Erre alapozva meg kell ismerkedniük a gépjármű különböző szerkezeti elemeinek elhasználódási folyamatainak elméleti alapjaival és élettartam előrebecslési módszereivel.
A tantárgy részletes leírása, tematikája
Az előadásokon kihangsúlyozásra kerülnek az üzemeltetés közbeni alkatrész és fődarab meghibásodások okai és folyamatai, a jármű karbantartási rendszerek és műveletek. A gépjárművek üzeme tantárgy kapcsán részletesen foglalkozunk a gépjármű-diagnosztikával, amely a műszaki diagnosztika speciális területe. Az alkalmazott szerkezetek jellegéből, komplex üzemi jellemzőiből következően számos sajátos állapotvizsgálati feladat megoldását is megkívánja. A járművek egyre bonyolultabbá váló szerkezeteit, az elektronikus vezérléseket, a közlekedésbiztonság és környezetvédelem fokozódó igényeit kielégítő berendezéseket hagyományos módon már nem, csak korszerű vizsgáló műszerekkel lehet ellenőrizni, így a diagnosztika a karbantartás, hibafeltárás nélkülözhetetlen elemévé vált és beépült a járműfenntartás rendszerébe.

Külön foglalkozunk a korszerű járműdinamikai rendszerekkel, műszaki berendezésekkel és mérési módszerekkel. Továbbá a tantárgy keretein belül foglalkozunk a karbantartási és diagnosztikai munkálatok során feltárt hibák javításával.

A tantárgy taglalja a vonatkozó EGB-ECE és az EU előírásokat, a hazai homologenizációs követelményrendszert. Továbbá foglalkozunk a műszaki értékbecslés és a műszaki balesetelemzés elméleti és gyakorlati problémáival, és külön blokkban ismertetjük a gépjármű recycling összetett és igen fontossá váló problémakörével.

Gyakorlat
Részletesen foglalkozunk az egyes fődarabok elemeinek hibafelvételével és alkatrész diagnosztikájával, valamint az elhasználódási folyamatok feltárása után az alkatrészcsoportok, fődarabok várható élettartamának előrebecslési módszereinek megismerésével.
Labor
Gépjármű kárfelvétel, csúszólapos fékhatásvizsgálat, korszerű diagnosztikai állomás bemutatása, futómű ellenőrzés, beszabályozás, kerékkiegyensúlyozás, lengéscsillapító diagnosztikai módszerek, motor mechanikai állapotának diagnosztikája, baleseti adatrögzítő berendezés (UDS) adatainak feldolgozása, kiértékelése
Követelmények, az osztályzat (aláírás) kialakításának módja, pótlási lehetőségek
A félév során 2 félévközi beszámolót tartunk, és egy átfogó zárthelyi dolgozat kerül megírásra. A félévközi jegy a két beszámolóra kapott érdemjegy és a zárthelyi dolgozat kétszeres súlyú átlagaként kerül meghatározásra.
Jegyzet, tankönyv, felhasználható irodalom
  • A tanszék által kiadott előadási vázlat és laborjegyzőkönyvek.