Tárgy neve Gépjármű futóművek I.
Tárgy angol neve Road Vehicle Running Gears I. Tárgy rövid neve Gj.fut.mű.I.
Tárgy kód KOGJA513 Kredit 5 Tanterv j1
Óraszám (levelező)2 (11) előadás2 (10) gyakorlat0 (0) labor KövetelményFélévközi jegy
Felelős tanszék Gépjárművek és Járműgyártás Tanszék Felelős oktató Dr. Palkovics László
OktatókDr.Emőd István, Kádár Lehel, Dr.Varga Ferenc
Kötelező
előtanulmány
nincs
Kötelező
ráépülés
nincs Ajánlott ráépülés:
Gépjárművek üzeme I. (6. félév)
A tantárgy elvégzéséhez szükséges tanulmányi munkaóra összesen 150 óra
Kontakt óra56 (21) óra Írásos tananyag49 (84) óra Házi feladat9 óra
Órára készülés6 óra ZH készülés30 óra Vizsga készülés0 óra
A tantárgy feladata, célkitűzése
Műszaki ismereteket adni a gépjárművek futóműveinek, kormányrendszereinek működési elveiről, a bennük lejátszódó mechanikai folyamatok lényegéről, elsősorban kinematikai és dinamikai jellemzőkről, megismertetni a korszerű számításokat a fő méretek és működési jellemezők közötti kapcsolatokat, bemutatni a korszerű megoldások konstrukcióit és működési elvüket. A tantermi gyakorlatokon ismertetni a jellemző rendszereket, azokat minősíteni, bemutatni és alkalmazni a futóművek, kormányszerkezetek méréseinek és beszabályozásainak korszerű eljárásait és eszközeit és ellenőrizni a hallgatók félévközi feladatait.
A tantárgy részletes leírása, tematikája
A felfüggesztéssel szemben támasztott járműdinamikai követelmények, a kerékgeometria elemei és jellemző érétkei, a kerékfelfüggesztés geometriája, a különböző típusú felfüggesztési módozatok mozgástani elemzése.

A felfüggesztés szerkezeti kialakításai, a kerék, a tengelycsonk, a felfüggesztő rudazatok, a rugózási elemek, a kocsitest bekötési csomópontok szerkezeti elemzése, a jellemző típusok konkrét vizsgálata, a félaktív és aktív kerékfelfüggesztések elemzése.

A kormányzással szemben támasztott járműdinamikai követelmények, különböző típusú kormányzási rendszerek geometriai elemzése, a kormánytrapéz, a póluspontok vizsgálata.

A kormányrendszer szerkezeti elemzése, a tengelycsonk és trapézkar, az összekötőrudak, a tolórudak, a csuklók, a kormánygép, a kormányoszlop, a kormánykerék konstrukciók analízise, a jellemző konkrét típusok bemutatása, a szervokormányok és az összkerék-kormányzás geometriai és szerkezeti elemzése.

Gyakorlat
Az előadáson elhangzottakhoz kapcsolódó gyakorlati példák, feladatok megoldása.
Egyéni hallgatói feladat
A félév során a hallgatók egy kiválasztott típusú gépkocsin házi feladat keretében elvégzik a futómű, a kormányrendszer és a fékrendszer szerkezet és működésanalízisét.
Követelmények, az osztályzat (aláírás) kialakításának módja, pótlási lehetőségek
A félév során két zárthelyi megírására kerül sor. A sikertelen zárthelyik egy-egy alkalommal pótolhatók. A félévközi jegy feltétele a házi feladat határidőre történő beadása és legalább elégséges szintű minősítése, valamint a két zárthelyi legalább elégséges eredménye. A félévközi jegy a házi feladat és a két zárthelyi érdemjegyének felfelé kerekített átlaga.
Jegyzet, tankönyv, felhasználható irodalom
  • A tanszék által kiadott előadási vázlat és tanszéki segédletek.