Tárgy neve Gépjárművek üzeme II.
Tárgy angol neve Road Vehicle operation II. Tárgy rövid neve Gj. üzeme II.
Tárgy kód KOGJA518 Kredit 3 Tanterv j1
Óraszám (levelező)2 (10) előadás1 (4) gyakorlat0 (0) labor KövetelményFélévközi jegy
Felelős tanszék Gépjárművek és Járműgyártás Tanszék Felelős oktató Dr. Lukács Pál
OktatókDr.Varga Ferenc
Kötelező
előtanulmány
nincs Ajánlott előtanulmány:
Gépjárművek üzeme I. (6. félév)
Kötelező
ráépülés
nincs
A tantárgy elvégzéséhez szükséges tanulmányi munkaóra összesen 90 óra
Kontakt óra42 (14) óra Írásos tananyag20 (48) óra Házi feladat6 óra
Órára készülés4 óra ZH készülés18 óra Vizsga készülés0 óra
A tantárgy feladata, célkitűzése
Megismertetni a hallgatókat a korszerű gépjármű üzemeltetés, fenntartás feltételrendszereivel, az ehhez szükséges műszaki szakmai ismereteivel, és hatósági előírásrendszereivel, követelményeivel. A hallgatóság az előtanulmányok során megismerkedik a gépjármű mechanika legfontosabb összefüggéseivel, a gépjármű motorok működéselméletével és szerkezeti elemeivel, valamint a gépjármű egyéb fődarabjainak és kisfődarabjainak működésanalízisével, szerkezeti elemeivel. Erre alapozva meg kell ismerkedniük a gépjármű különböző szerkezeti elemeinek elhasználódási folyamatainak elméleti alapjaival és élettartam előrebecslési módszereivel. A tantárgy kiterjed a tervezés, konstrukcióképzés, gyártás, üzemeltetés, karbantartás, javítás és az elhasználódás utáni folyamatok, azaz a teljes jármű-életciklusra vonatkozó ismeretek átadásával.
A tantárgy részletes leírása, tematikája
A Gépjárművek üzeme és diagnosztikája I. tantárgy keretében elsajátított ismeretekre alapozva a diagnosztikai vizsgálatok során feltárt meghibásodások kisfődarabonkénti próbapadi vizsgálatok után történő javítási módszerek és eljárások megismerése. Ennek keretében a lokalizált hibák konkrét okainak specializált feltárása (pl. nem megfelelő eredménnyel zárult fékhatásvizsgálat esetén fékrendszer elemeinek próbapadi vizsgálata, a meghibásodott elemek mélyebb, alkatrészekre vonatkozó hibafeltárása).

A tantárgy taglalja a vonatkozó EGB-ECE és az EU előírásokat, a hazai homologenizációs követelményrendszert. Továbbá foglalkozunk a műszaki értékbecslés és a műszaki balesetelemzés elméleti és gyakorlati problémáival.

Külön blokkban ismertetjük a gépjármű recycling összetett és igen fontossá váló problémakörét. Ehhez kapcsolódóan ismertetésre kerülnek a vonatkozó EU-s és hazai jogszabályok, az élettartamuk végére ért járművek begyűjtésének, előkezelésének, szárazra fektetésének, előbontásának, a bontott alkatrészek minősítésének (színkódolásának), valamint az előbontott karosszéria shredderezéses őrlésének és anyagáramai szétválasztásának lépései, technológiája. Megismertetésre kerülnek a feldolgozás során keletkező egyes anyagáramok (vas- és acélhulladékok, színesfémek, műanyag- és elasztomer anyagok, üvegek, akkumulátorok, kábelek és katalizátorok) újrahasznosítási metódusai, eljárásai.

Gyakorlat
Ezek elsődleges célja a konkrét meghibásodási okok feltárása és az ehhez kapcsolódó élettartam-előrebecslési módszerek megismertetése. Megismerésre kerülnek a baleseti adatrögzítő berendezés (UDS) adatainak feldolgozási, kiértékelési módszerei, a műszaki értékbecslési módszerek konkrét példákon keresztül történő elsajátítása. A gépjármű-újrahasznosítás végrehajtásakor az előbontás során célszerűen eltávolítandó alkatrész-csoportok és szerkezeti anyagok bemutatása, konkrét elkülönítési ajánlásokkal együtt. A jármű-recycling alapelveinek megjelenése a modern tervezéselmélet során (bontás-, tisztítás, vizsgálat/osztá-lyozás, feldolgozás-, összeszerelés-helyes konstrukció-képzés létrehozásának feltételei).
Egyéni hallgatói feladat
A tantárgy keretébe illeszkedő 20-25 oldalas tanulmány összeállítása.
Követelmények, az osztályzat (aláírás) kialakításának módja, pótlási lehetőségek
A félévközi jegy megszerzésének feltétele a tanulmány elkészítése, valamint egy félév végi zárthelyi..
Jegyzet, tankönyv, felhasználható irodalom
  • A tanszék által kiadott előadási vázlat.