Tárgy neve Gépjármű elektronika II.
Tárgy angol neve Automotive Electronics II. Tárgy rövid neve Gj.El. II.
Tárgy kód KOGJA520 Kredit 4 Tanterv j1
Óraszám (levelező)2 (11) előadás0 (0) gyakorlat2 (10) labor KövetelményFélévközi jegy
Felelős tanszék Gépjárművek és Járműgyártás Tanszék Felelős oktató Dr. Szalay Zsolt
OktatókDr.Szalay Zsolt, Gubovits Attila
Kötelező
előtanulmány
nincs
Kötelező
ráépülés
nincs
A tantárgy elvégzéséhez szükséges tanulmányi munkaóra összesen 120 óra
Kontakt óra56 (21) óra Írásos tananyag25 (60) óra Házi feladat7 óra
Órára készülés8 óra ZH készülés24 óra Vizsga készülés0 óra
A tantárgy feladata, célkitűzése
A modern gépjárművek villamos és elektronikus rendszerei működésének, az iparban használt fejlesztő-eszközöknek és módszereknek megismertetése, a mérnöki problémamegoldás elsajátíttatása. Az elméleti oktatás mellett nagy hangsúlyt kap a megszerzett ismeretek gyakorlati alkalmazása is. A motor, a teljes hajtáslánc és a felfüggesztés elektronikus rendszereinek megismertetése.
A tantárgy részletes leírása, tematikája
A belsőégésű motorokhoz kapcsolódó elektromos rendszerek ismertetése. A benzinüzemű (gyújtás, benzinbefecskendezés, komplex motorirányítás) és a dízelüzemű (dízeladagolók elektromos vezérlése, „common rail” rendszerek) motorok elektronikus rendszerei. A hajtáslánc további elemeihez kapcsolódó elektronikus rendszerek, az automata váltók és a differenciálművek vezérlése. Elektronikusan vezérelt fékrendszerek (ABS, ASR, EBS, ESP, stb.), a kormány és a futómű elektronikus szabályozása. Az elektromos járművek, a hibrid architektúrák, a tisztán elektromos hajtású járművek, valamint a „Wheel End” egység ismertetésére. Az elektronikus rendszerek fejlesztésénél nélkülözhetetlen szoftverfejlesztési eljárások és a hardver elemek tervezésének menete. A korszerű modellező és szimulációs eszközök (MATLAB, Simulink) megismerése. A műszerezési és tesztelési módszerek ismertetése, valamint az autóipari jóváhagyás folyamatának és eszközrendszerének bemutatása.
Labor
Hagyományos gyújtórendszer, Elektronikus motorvezérlés (dízelmotor), Elektronikus motorvezérlés (benzinmotor), Elektronikus váltóvezérlés, Elektronikus fékrendszer, Elektronikus kormányrendszer, Elektromos járműhajtás, Mechatronikai vizsgáló laboratórium, Szimuláció (MATLAB, Simulink)
Egyéni hallgatói feladat
Féléves önálló feladat kötelező jelleggel, melynek kertében a hallgató előzetes irodalomkutatás után egy rendszerezett összefoglalót készít, aminek célja a kiválasztott tématerület és az ahhoz kapcsolódó aktuális problémák alapos megismerése.
Követelmények, az osztályzat (aláírás) kialakításának módja, pótlási lehetőségek
A félév végi osztályzatot a 2 db zárthelyi dolgozat eredménye, a féléves feladat pontozása, valamint a laboratóriumi munka értékelése (az órai munka és a leadott jegyzőkönyvek pontszáma) együttesen határozzák meg.
Jegyzet, tankönyv, felhasználható irodalom
  • Tietze, Schenk: „Analóg és digitális áramkörök”, Műszaki könyvkiadó, Budapest, 1990.
  • Hevesi, Hodvogner: „Autóvillamosság”, Műszaki Könyvkiadó, Budapest, 2006,
  • Bosch: „Autoelektrik Autoelektronik am Ottomotor”, Robert Bosch GmbH, Stuttgart.
  • Bosch: „Sárga füzet sorozat”, Maróti Könyvkereskedés és Könyvkiadó Kft., Budapest.
  • Tony Tranter, „Automotive Electrical and Electronic Systems”, 1990 Haynes.
  • Kézikönyvek.