Tárgy neve Hajtáselemek
Tárgy angol neve Drive elements Tárgy rövid neve Hajtáselemek
Tárgy kód KOJHA641 Kredit 2 Tanterv l1
Óraszám (levelező)1 (3) előadás2 (4) gyakorlat0 (0) labor KövetelményFélévközi jegy
Felelős tanszék Járműelemek és Jármű-szerkezetanalízis Tanszék Felelős oktató Dr. Lovas László
OktatókEleőd András, Lovas László
Kötelező
előtanulmány
Járműelemek II. (3. félév)
Kötelező
ráépülés
nincs
A tantárgy elvégzéséhez szükséges tanulmányi munkaóra összesen 62 óra
Kontakt óra42 (7) óra Írásos tananyag0 (35) óra Házi feladat3 óra
Órára készülés5 óra ZH készülés12 óra Vizsga készülés0 óra
A tantárgy feladata, célkitűzése
A Hajtáselemek c. tárgy ismerteti a korszerű hajtásrendszerek és azok részegységeinek többségében előforduló szerkezeti elemek fő csoportjait, működési alapelveit, kialakítási elveit és szempontjait, valamint méretezésük/kiválasztásuk alapelveit. Bemutatásra kerülnek a leggyakrabban előforduló szerkezeti megoldások, azok speciális tulajdonságai és alkalmazási területei. A gyakorlati feladat célja az elméleti anyag alkalmazásának gyakorlásán felül, a kreatív felhasználói szemlélet és készségek alapjainak kifejlesztése.
A tantárgy részletes leírása, tematikája
Hajtáslánc szerkezeti felépítése, jellemzői, hajtó és hajtott gépegységek. Elektro-mechanikus hajtások elemei, hajtóműves motorok, bolygóhajtóművek, szöghajtóművek, hullámhajtóművek, ciklohajtóművek, variátorok. Forgó hajtáselemek, kiválasztási-összeállítási szempontok. Speciális tengelykapcsolók, nyomatékhatárolók. Lineáris hajtások és hajtáselemek. Folyamatos és szakaszos hajtások. Vegyes hajtásláncok. Hidraulikus és pneumatikus hajtások. Csővezetékek, csőszerelvények, méretezési/kiválasztási alapelvek és szerkezeti kialakítások. Csőkötések, tömítések, biztonsági elemek, tartályok és szerkezeti kialakításaik. Hidraulikus hajtáselemek és hajtóművek. Pneumatikus hajtáselemek.
Gyakorlat
Az előadásokon megismertek példák keretében való alkalmazása.
Egyéni hallgatói feladat
A félév során 1 db. otthoni feladat formában megoldandó, hajtáslánc összeállítási feladat elektro-mechanikus vagy hidraulikus, ill. pneumatikus hajtások témaköréből.
Követelmények, az osztályzat (aláírás) kialakításának módja, pótlási lehetőségek
A félév során két zárthelyi dolgozatot iratunk, amelyek külön-külön egy alkalommal javíthatók ill. pótolhatók. Mind a zh-k, mind a házi feladat értékelése pontozással történik. Az érdemjegy az elért átlag pontszám alapján kerül meghatározásra. Az elégséges megszerzésének feltétele, hogy a zh-k és a házi feladat részpontszáma az elérhető összpontszám legalább 40%-a legyen.
Jegyzet, tankönyv, felhasználható irodalom
  • Szendrő Péter (szerk.): Gépelemek, Mezőgazda Kiadó, 2007.
  • Zsáry Árpád: Gépelemek II. Tankönyvkiadó 2003. 744524
  • Szüle Dénes: Hidrodinamikus erőátvitel, Műszaki Könyvkiadó. Bp. 1971.