Tárgy neve Járműgyártás, fenntartás
Tárgy angol neve Production and Maintenance of Vehicles Tárgy rövid neve Járműgy., fennt.
Tárgy kód KOJJA134 Kredit 4 Tanterv k0
Óraszám (levelező)2 (11) előadás1 (5) gyakorlat1 (5) labor KövetelményVizsgajegy
Felelős tanszék Gépjárművek és Járműgyártás Tanszék Felelős oktató Dr. Takács János
Kötelező
előtanulmány
Járműszerk. anyagok és megm. II (4. félév)
Kötelező
ráépülés
Járműgyártás folyamatai (6. félév) ,
Gyártásautomatizálás (7. félév) ,
Járműdiagnosztika (7. félév)
A tantárgy elvégzéséhez szükséges tanulmányi munkaóra összesen 120 óra
Kontakt óra56 (21) óra Írásos tananyag33 (68) óra Házi feladat0 óra
Órára készülés7 óra ZH készülés15 óra Vizsga készülés9 óra
A tantárgy feladata, célkitűzése
A korszerű járműgyártási technológia sajátosságainak megismertetése, kapcsolatba hozása a minőséggel, termelékenységgel, a járműfenntartás fogalmaival és helyével a jármű élete során. Ehhez kapcsolódva meg kell ismertetni a jellegzetes felületek gyártási- javítási technológiáit és a jellegzetes járműalkatrészek (alkatrészek, fődarabok) meghibásodását és javítását.
A tantárgy részletes leírása, tematikája
A gyártástechnológiák és a termelő tevékenység, a termékéletpálya. A technológiai eljárások kiválasztásának szempontjai. A járműgyártás minőségbiztosítása. Az anyagok és technológiák megválasztásának egymásra hatása. A pontosság és költség kapcsolata. A technológiai (MKGSI) rendszer elemei és kölcsönhatásai. A szerszámgépek felépítése, működése, anyagai és főbb jellemzői. Automatizálás és testre szabás járműgyártásban. Forgácsolási technológia tervezése, optimálása, korlát és célfüggvények. Művelettervezés, a gyártási dokumentáció. Előgyártmány, ráhagyások. Mérés (rendszeres-, véletlen hibák), illesztés, tűréstechnika, méretláncok. Hossz- és szögmérő- eszközök, mechanikai, optikai nagyítású, pneumatikus, villamos, digitális eszközök, 3D koordináta mérőgépek. Felületi topográfia és az érdesség mérése. Tömeges méretellenőrzés, idomszerek. Jellegzetes járműalkatrész geometriák gyártása: tengelyszerű, furatos, többtengelyű, gömb, sík, menetes, alakos, fogazott stb. alkatrészek típus-technológiái. Forgácsoló készülékek. A járműfenntartás alapfogalmai, rendszerei és stratégiái. Diagnosztikai módszerek és berendezések. Jellegzetes meghibásodások és javítási technológiák. Jellegzetes felületek javítási technológiái. Jellegzetes járműalkatrészek, fődarabok javítása.
Gyakorlat
járműgyártási technológiák tervezési alapjai, javítás hegesztéssel, karosszéria javítása, menetjavítás, fenntartási rendszer megismerése, javítás minőségbiztosítása.
Labor
Megmunkáló gépek jellemzői, jellegzetes felületek előállítása (forgás, sík, menet, fogazat), pontosság, felületi érdesség, mérése, a rugalmasan automatizált gyártás eszközeinek működése, diagnosztikai eszközök, módszerek.
Követelmények, az osztályzat (aláírás) kialakításának módja, pótlási lehetőségek
A félév során egy zárthelyi dolgozatot kell írni, amely külön egy alkalommal javítható, ill. pótolható. A vizsgára jelentkezés feltétele: a laborok teljesítése és a zárhelyi dolgozat legalább elégséges eredménye. A félév végén írásbeli vizsga.
Jegyzet, tankönyv, felhasználható irodalom
  • Takács, Lettner: Gépgyártás és -javítás ábragyűjtemény,
  • Prohászka (szerk.): A technológia helyzete és jövője, MTA 2001,
  • Szilágyi: Gépipari hosszmérések, MK. 1982,
  • Karbantartási kézikönyv. (Szerk.: Dr. Gaál Zoltán, Dr. Sólyomvári Károly), RAABE Tanácsadó és kiadó Kft.
  • Tanszéki oktatási segédlet