Tárgy neve Korszerű anyagok és technológiák
Tárgy angol neve Advanced materials and technologies Tárgy rövid neve Korszerű anyagok
Tárgy kód KOJJM107 Kredit 4 Tanterv K0 J0 L0
Óraszám (levelező)2 (14) előadás1 (7) gyakorlat0 (0) labor KövetelményFélévközi jegy
Felelős tanszék Gépjárművek és Járműgyártás Tanszék Felelős oktató Dr. Bán Krisztián
OktatókDr. Bán Krisztián, Dr. Vehovszky Balázs, Dr. Szabó Attila, Dr. Weltsch Zoltán
Kötelező
előtanulmány
nincs
Kötelező
ráépülés
nincs
A tantárgy elvégzéséhez szükséges tanulmányi munkaóra összesen 120 óra
Kontakt óra42 (21) óra Írásos tananyag12 (33) óra Házi feladat30 óra
Órára készülés4 óra ZH készülés32 óra Vizsga készülés0 óra
A tantárgy feladata, célkitűzése
Elmélyültebb ismereteket nyújt az MSC hallgatóknak a korszerű anyagok szerkezetéről, azok előállítási és vizsgálati technológiáiról, felkészítve kutatási-fejlesztési feladatok értelmezésére, végzésére.
A tantárgy részletes leírása, tematikája
Az előkövetelményekben megfogalmazott alapismeretekre alapozva a tantárgy mélyebb ismereteket nyújt a szilárd fázisokban (szerkezeti anyagokban) lezajló átalakulásokról, és az ezekkel kapcsolatos legfontosabb tulajdonságváltozásokról (mechanikai elektromos és szerkezeti tulajdonságok ötvözetekben és kerámiákban). Tárgyalja a legfontosabb fém-gáz reakciókat, a felületi oxid-, nitrid- valamint a hidrid-képződést. Az utóbbit olyan megközelítésben is, mint az alternatív energiahordozó rendszerek (alternatív üzemanyagok) alapjait. Részletes tárgyalásra kerülnek a nem-egyensúlyi ötvözetek (pl.: nanoszerkezetek) és a velük kapcsolatos különleges mechanikai tulajdonságok és előállítási módszerek, ill. a termodinamikai metastabilitás és a reálszerkezet kapcsolatának kérdései. A tárgy foglalkozik az ötvözetek szilárdságnövelésének alap mechanizmusaival, és ebben a tárgykörben tárgyalja a növelt szilárdságú acélokat és a könnyűfémeket, mint szerkezeti anyagokat. Kitér a kompozit és hibrid anyagok sajátosságaira, előállítási technológiájukra. Ismerteti a felületmódosításokkal kapcsolatos jelenségeket és technológiákat. A járművek üzemeltetési körülményeihez igazodó anyagfelhasználás, kapcsolat a környezetvédelemmel, járműanyagok újrahasznosítása (recycling).
Gyakorlat
A minőségbiztosítás fontosabb kérdései az alapanyaggyártásban: gyártói műbizonylat, szabványok alkalmazása. Az egyéni hallgatói feladathoz kapcsolódóan irodalomkutatás és egyéni feladatkonzultáció. Üzemanyagcellás rendszer bemutatása.
Egyéni hallgatói feladat
A hallgatók az előadóval egyeztetett személyre szabott témákban szakirodalom-kutatást végeznek, ebből írásbeli összefoglalót készítenek és a félév végéig beadnak vagy tanszéki kutatásokban részfeladatot oldanak meg.
Követelmények, az osztályzat (aláírás) kialakításának módja, pótlási lehetőségek
A félév során egy zárthelyi dolgozatot iratunk, amelynek egy-egy alkalommal van javítási/pótlási lehetősége. A zárthelyi akkor felel meg a követelményeknek, ha a rá adható pontszám az elérhető összes pontszám legalább 51 %-át eléri. A beadott dolgozat és a szemesztert záró zh. képezi az osztályzat kiszámításának alapját 60–40%-ban.
Jegyzet, tankönyv, felhasználható irodalom
  • Lovas Antal (szerk.): Járműanyagok, Typotex Kiadó, 2012., www.tankonyvtar.hu
  • Verő-Káldor: Fémtan, Nemzeti Tankönyvkiadó, 1996
  • Prohászka: Bevezetés az anyagtudományba, Tankönykiadó. 1988
  • D. Giles: Introduction to Magnetism and Magnetic Materials, Chepman and Hall, 1998
  • Thornton, Calangelo: Fundamentals of engineering materials, Prentice-Hall, Inc. New Jersey, 1985