Tárgy neve Vasúti irányító és komm. rendsz. III.
Tárgy angol neve Railway Control and Communication Systems III. Tárgy rövid neve Vasúti ir. III.
Tárgy kód KOKAA216 Kredit 4 Tanterv k0 k1 k2
Óraszám (levelező)2 (11) előadás0 (0) gyakorlat2 (10) labor KövetelményFélévközi jegy
Felelős tanszék Közlekedés- és Járműirányítási Tanszék Felelős oktató Dr. Szabó Géza
OktatókAradi Szilárd Dr. Bede Zsuzsanna Dr. Szabó Géza
Kötelező
előtanulmány
nincs
Kötelező
ráépülés
nincs
A tantárgy elvégzéséhez szükséges tanulmányi munkaóra összesen 120 óra
Kontakt óra56 (21) óra Írásos tananyag25 (60) óra Házi feladat7 óra
Órára készülés8 óra ZH készülés24 óra Vizsga készülés0 óra
A tantárgy feladata, célkitűzése
Közlekedésmérnöki szemléletű alapismereteket adni az infokommunikáció alapterületeiről és alaptechnikáiról, az általános célú kommunikációs rendszerekről. A tárgy célja a közlekedésmérnökök olyan szintű távközlési ismeretekkel való felruházása, amely alkalmassá teszi őket a kommunikációs rendszerekkel szemben megfogalmazódó közlekedési igények pontos specifikálására, szakmai együttműködésre kommunikációs szakemberekkel, valamint a felkínált vagy rendelkezésre álló rendszerek közötti választásra, a rendszerek paramétereinek értelmezésére.

A laborgyakorlatok keretében végzett távközlési alapmérések és alaprendszerek gyakorlati működésvizsgálata segít az elméleti ismeretek elmélyítésében.

A tantárgy részletes leírása, tematikája
Jelek osztályozása és leírási módjai. Fourier transzformáció. Csatornák osztályozása és leírási módjai. Gyakori csatornatípusok. A sugárzási közeg jellemzői, terjedési viszonyok. Jel és zaj. Csatornaosztási eljárások, FDM, TDM, CSMA. Véletlen csatornaosztások, ALOHA, CSMA. Amplitúdó-, frekvencia- és fázismoduláció. Analóg jelek digitális továbbítása, mintavételezés. Soros, párhuzamos, szinkron, aszinkron átvitelek. Optikai átvitel. Analóg távbeszélőrendszerek. Digitális távbeszélőrendszerek. Mobiltelefon-rendszerek. Számítógépes hálózatok felépítése, OSI modell, rétegek feladatai. Hálózati megvalósítások.
Labor
Távközlési alapmérések, spektrumok. Jelfeldolgozás számítógépes környezetben. Optikai átvitel üvegszálas technológia. Analóg telefonhálózatok. Digitális hálózatok
Egyéni hallgatói feladat
Félévközi feladat: A félév során egy vasúti célrendszer (kommunikációs vagy átviteli rendszer mint pl. kódolt jelfeladó rendszer) részletes feldolgozása írott formában, kb. 10 oldal terjedelemben, majd az eredmények bemutatása kb. 10 perces előadás formájában. A félévközi feladatra érdemjegy jár.
Követelmények, az osztályzat (aláírás) kialakításának módja, pótlási lehetőségek
A félév során két zárthelyi dolgozatot iratunk, melyek külön-külön egy-egy alkalommal javíthatók ill. pótolhatók. A legalább elégséges félévközi jegy megszerzésének feltétele: a félévközi feladat beadása és eredményes bemutatása, és a két zárhelyi dolgozat külön-külön legalább elégséges eredménye. A félévközi jegy ezek után a két zárhelyi érdemjegyének, valamint a félévközi feladat érdemjegyének kerekített átlaga.
Jegyzet, tankönyv, felhasználható irodalom
  • Géher K. (szerk.): Híradástechnika. Műszaki Kiadó.