Tárgy neve Viziközlekedési irányító és komm. rendszerek I.
Tárgy angol neve Water Transport Control and Communication Systems I. Tárgy rövid neve Vizi ir. I.
Tárgy kód KOKAA230 Kredit 3 Tanterv k0 k1 k2
Óraszám (levelező)2 (10) előadás1 (4) gyakorlat0 (0) labor KövetelményFélévközi jegy
Felelős tanszék Közlekedés- és Járműirányítási Tanszék Felelős oktató Dr. Varga István
Oktatók
Kötelező
előtanulmány
nincs
Kötelező
ráépülés
nincs
A tantárgy elvégzéséhez szükséges tanulmányi munkaóra összesen 90 óra
Kontakt óra42 (14) óra Írásos tananyag22 (50) óra Házi feladat4 óra
Órára készülés4 óra ZH készülés18 óra Vizsga készülés0 óra
A tantárgy feladata, célkitűzése
A víziközlekedési irányító és kommunikációs rendszerek tantárgy élvonalbeli elméleti és gyakorlati ismereteket ad a területen elhelyezkedni kívánó kollégáknak. A tárgy korszerű körülmények között, megfelelő részletességgel ad ismeretanyagot a hallgatóknak az alkalmazott víziközlekedési irányító berendezésekről, tárgyalja a vízi forgalmi méréstechnika módszereit és berendezéseit és a speciális irányító automatikákat. Az oktatás célja a készülékek és rendszerek elvi felépítésének, rendszertechnikájának, valamint a konkrét gyakorlati megoldásoknak az ismertetése. Automatizálási feladatok megoldása és megfelelő készségek kialakítása ezen a téren. Fontos feladat a mérési tevékenységek megismertetése és gyakoroltatása.
A tantárgy részletes leírása, tematikája
Az előadások anyaga folyamatosan figyelemmel kíséri a külföldi egyetemek programjait és gyakorlatát, továbbá az egyetem többi szaktanszékének igényeit is. A tárgy az alábbi tématerületeket tárgyalja:

A navigáció, mint irányítási folyamat. A hajóüzemi folyamatok rendszere (gépüzemi-, rakodási, navigációs- és kommunikációs folyamatok). A navigáció fogalma, osztályozása, módszerei. Navigációs alapfogalmak (koordinátarendszerek, koordináták, útirány, iránylat, távolság, sebesség) a folyami és tengeri hajózásban. A navigáció, mint szabályozási folyamat. A navigáció szabályozási modellje. A navigáció diszkrét automata modellje. A hajóüzem automatizálásának területei és irányai.

Elektronikus navigációs rendszerek. Az elektronikus navigációs rendszerek osztályozása, jellemző paramétereik, fejlődésük áttekintése. Sebesség-(megtett távolság) és mélységmérő rendszerek. A pörgettyűs tájoló és a robotkormány. Rádióiránymérő- és hiperbolikus navigációs rendszerek. A radar és alkalmazása a helymeghatározásban. Az összeütközés-elhárítás elvi alapjai; a radar alkalmazása összeütközés-elhárításra. Automatikus összeütközés-elhárító rendszerek (ARPA).

Gyakorlat
Az előadásokon megismertek példák keretében való alkalmazása.
Egyéni hallgatói feladat
A házi feladat elkészítése.
Követelmények, az osztályzat (aláírás) kialakításának módja, pótlási lehetőségek
A félévi jegy kialakítása két zárthelyi feladat és a házi feladat sikeres megírását igényli. (A sikertelen zárthelyik pótlására zárthelyinként egy alkalmat biztosítunk.)
Jegyzet, tankönyv, felhasználható irodalom
  • Elméleti oktatási anyagok a tanszéki honlapon megtalálhatok! (www.kka.bme.hu/kozut).
  • A gyakorlatokon, a hallgatók munkájának segítésére az előadók által összeállított segédletek állnak rendelkezésre.