Tárgy neve Viziközlekedési irányító és komm. rendszerek II.
Tárgy angol neve Water Transport Control and Communication Systems II. Tárgy rövid neve Vizi ir. II.
Tárgy kód KOKAA231 Kredit 5 Tanterv k0 k1 k2
Óraszám (levelező)2 (11) előadás1 (5) gyakorlat1 (5) labor KövetelményVizsgajegy
Felelős tanszék Közlekedés- és Járműirányítási Tanszék Felelős oktató Dr. Varga István
Oktatók
Kötelező
előtanulmány
nincs
Kötelező
ráépülés
nincs
A tantárgy elvégzéséhez szükséges tanulmányi munkaóra összesen 150 óra
Kontakt óra56 (21) óra Írásos tananyag53 (88) óra Házi feladat4 óra
Órára készülés7 óra ZH készülés21 óra Vizsga készülés9 óra
A tantárgy feladata, célkitűzése
A tárgy támaszkodik a Viziközlekedési irányító és kommunikációs rendszerek I. tárgy anyagára. A tematika élvonalbeli elméleti és gyakorlati ismereteket ad az intelligens vízi közlekedési rendszerek területén és jelentősen segíti a korszerű munkakörülmények között elhelyezkedni kívánó kollégákat. A tárgy megfelelő részletességgel ad tervezési ismeretanyagot a hallgatóknak az alkalmazott berendezésekről, tárgyalja a vízi forgalmi méréstechnika módszereit és berendezéseit és a speciális forgalomirányító automatikákat. Az oktatás célja a készülékek és rendszerek elvi felépítésének, rendszertechnikájának, valamint a konkrét gyakorlati megoldásoknak az ismertetése. Automatizálási feladatok megoldása és megfelelő készségek kialakítása ezen a téren. Fontos feladat a mérési tevékenységek megismertetése és gyakoroltatása. A laborgyakorlatok külső helyszíneken, ill. a tanszéki teszt laborgépen történnek.
A tantárgy részletes leírása, tematikája
Az előadások anyaga folyamatosan figyelemmel kíséri a külföldi egyetemek programjait és gyakorlatát, továbbá az egyetem többi szaktanszékének igényeit is. A tárgy az alábbi tématerületeket tárgyalja:

Elektronikus navigációs rendszerek. Helymeghatározás műholdakkal, a műholdas navigációs rendszerek fejlődése. A NAVSTAR GPS rendszer felépítése, működése. Helymeghatározás a NAVSTAR GPS rendszerrel. A GLONASS és a GALILEO rendszer. A műholdas navigációs rendszerek kiterjesztése (MSAS,WAAS, EGNOS) differenciális GPS. Inercia navigáció és integrált navigációs rendszerek. Elektronikus térképkijelző és információs rendszer (ECDIS). Kommunikációs rendszerek. Kommunikációs rendszerek a folyami és a tengeri hajózásban, a kommunikáció automatizálása. A Globális Tengerészeti Vészhelyzetjelző és Biztonsági Rendszer (GMDSS). A COSPAS-SARSAT és az INMARSAT rendszer. A hajóforgalom irányítása. A hajóforgalom-irányító rendszerek (VTS, VTMS, EUTELTRACS) felépítése, működése. Az Automatikus Hajóazonosító Rendszer (AIS). Hatósági és üzleti információs rendszerek a hajóforgalom irányításában. A Folyami Információs Rendszer (RIS).

Gyakorlat
Az előadásokon megismertek példák keretében való alkalmazása.
Egyéni hallgatói feladat
A házi feladat elkészítése.
Követelmények, az osztályzat (aláírás) kialakításának módja, pótlási lehetőségek
A tárgyból szóbeli vizsga van, az aláírás megadása két zárthelyi feladat és a házi feladat sikeres megírását igényli. (A sikertelen zárthelyik pótlására zárthelyinként egy alkalmat biztosítunk.)
Jegyzet, tankönyv, felhasználható irodalom
  • Elméleti oktatási anyagok a tanszéki honlapon megtalálhatok! (www.kka.bme.hu/kozut).
  • A gyakorlatokon, a hallgatók munkájának segítésére az előadók által összeállított segédletek állnak rendelkezésre.