Tárgy neve Megbízhatóság és biztonság
Tárgy angol neve Reliability and Safety Tárgy rövid neve Megbizh.
Tárgy kód KOKAA582 Kredit 3 Tanterv j1
Óraszám (levelező)2 (10) előadás1 (4) gyakorlat0 (0) labor KövetelményFélévközi jegy
Felelős tanszék Közlekedés- és Járműirányítási Tanszék Felelős oktató Dr. Sághi Balázs
OktatókDr. Sághi Balázs
Kötelező
előtanulmány
nincs
Kötelező
ráépülés
nincs
A tantárgy elvégzéséhez szükséges tanulmányi munkaóra összesen 90 óra
Kontakt óra42 (14) óra Írásos tananyag22 (50) óra Házi feladat4 óra
Órára készülés4 óra ZH készülés18 óra Vizsga készülés0 óra
A tantárgy feladata, célkitűzése
Megfelelő részletességgel megismertetni a hallgatókat a járművek, mobil gépek és irányító rendszereik műszaki megbízhatóságának és biztonságának kérdéseivel. Az oktatás célja az elméleti alapok megismertetése mellett az összefüggéseknek a jármű- és mobilmérnöki gyakorlathoz közel álló példákon való bemutatása, az alapvető biztonsági szemléletmód és a feladatok megoldásában megfelelő készségek kialakítása.
A tantárgy részletes leírása, tematikája
A biztonság alapjai: Veszélyeztetés/Biztonság. Veszélyforrások a közlekedésben. Külső és belső biztonság. Aktív és passzív biztonság. A járművek és mobil gépek szerkezeti kialakításának és irányításának szerepe a biztonság létrehozásában és megtartásában.

Kockázat- és követelményosztályok: Alap- és járulékos kockázat, kockázatvállalás. A veszélyeztetés fellépésének valószínűsége, a kár mértéke. Kockázatcsökkentés. Kockázati paraméterek. A hibák típusai. A hibák elleni intézkedések hatásossága és a követelményosztályok. Biztonsági rendszerek életútja, életciklusa. Nemzetközi, európai és nemzeti biztonsági szabványok és irányelvek az iparban és a közlekedésben.

Biztonsági szoftver: Rendszer szoftver, felhasználói szoftver, adatbázis és szerepük. A biztonsági folyamatirányító rendszer szoftver járulékos feladatai. A szoftver életciklusa. A tesztelés szerepe. Defenzív programozás. Hibadetektáló és hibajavító módszerek. Dokumentálás, az elért minőség igazolása.

Biztonsági stratégiák és megvalósításuk: Hibakezelési és biztonsági stratégiák. Fail-safe stratégia. Hibadetektálás. Hibafeltárási idő. Példák a stratégiák megvalósítására. Valódi/kvázi fail-safe és hibatűrő rendszerek. Az információátvitel biztonsága. Hibafeltáró és hibajavító kódrendszerek.

Közúti, vasúti, vízi és légi járműveken, illetve mobil gépeken alkalmazott biztonsági megoldások.

A műszaki megbízhatóság alapjai: A megbízhatóság fogalma és paraméterei. Elemek és rendszerek megbízhatósága. A megbízhatóság növelésének módszerei. A redundancia fogalma és fajtái. Javítható rendszerek megbízhatósága. Rendelkezésreállás. A különböző redundancia és javítási módszerek összehasonlítása.

Gyakorlat
Rendszerek megbízhatósági modellezése, számítások végzése a különböző szakirány-specifikus modelleken.
Egyéni hallgatói feladat
A félévben egy önálló házi feladat elkészítése.
Követelmények, az osztályzat (aláírás) kialakításának módja, pótlási lehetőségek
A félév során két zárthelyi dolgozatot iratunk, amelyek a TVSZ szerint javíthatók ill. pótolhatók. A legalább elégséges félévközi jegy megszerzésének feltétele a két zárhelyi dolgozat külön-külön legalább elégséges eredménye és a házi feladat elfogadása. A félévközi jegy a két zárhelyi érdemjegyének átlagából alakul ki.
Jegyzet, tankönyv, felhasználható irodalom
  • Schäfer: Megbízhatóság az elektronikában
  • Elektronikus formában hozzáférhető tanszéki segédletek