Tárgy neve Közúti menedzsment II.
Tárgy angol neve Road Transport Management II. Tárgy rövid neve Közúti men. II.
Tárgy kód KOKGA211 Kredit 3 Tanterv k0 k1 k2
Óraszám (levelező)1 (5) előadás2 (9) gyakorlat0 (0) labor KövetelményFélévközi jegy
Felelős tanszék Közlekedésüzemi és Közlekedésgazdasági Tanszék Felelős oktató Dr. Mészáros Ferenc
OktatókDr.Mészáros Ferenc, Dr.Török Ádám
Kötelező
előtanulmány
Közúti menedzsment I. (6. félév)
Kötelező
ráépülés
nincs
A tantárgy elvégzéséhez szükséges tanulmányi munkaóra összesen 90 óra
Kontakt óra42 (14) óra Írásos tananyag16 (44) óra Házi feladat9 óra
Órára készülés5 óra ZH készülés18 óra Vizsga készülés0 óra
A tantárgy feladata, célkitűzése
A tárgy kapcsán átfogó ismeretekre szert tenni speciális közúti jogi, törvényi szabályozásokról, valamint gyakorlati tudáshoz hozzájutni a szállítás gazdasági, üzemgazdasági problémáinak megoldására. A személyszállítási és áruszállítási általános kritériumrendszerének és a speciális szállításokhoz kapcsolódó feladatok bemutatása. A sikeres vállalkozás megalapításához és működtetéséhez szükséges ismeretek elméleti és gyakorlati elsajátíttatása. A közúti közlekedési témakörhöz szorosan kapcsolódó kiegészítő ismeretek átadása.
A tantárgy részletes leírása, tematikája
A közúti személyszállítás feltételrendszere. Közszolgáltatási kötelezettségek a közúti személyszállításban. A közúti áruszállítás feltételrendszere. Árufuvarozási kritériumok. A nemzetközi szállítás. A magyar és nemzetközi irányadó törvények. Az Európai Közösségi és nemzetközi rendelkezések. A közúti szállításban alkalmazott szerződések a törvényi szabályozás tükrében (Polgári Törvénykönyv, Közúti Árufuvarozási Szabályzat). Különleges közúti áruszállítások: szabályozott hőmérsékletű áruféleségek továbbítása, veszélyes-anyagok szállítása, túlméretes és túlsúlyos áruk szállítása. A nemzetközi szállításokban alkalmazott paritások (INCOTERMS szokványok). Kombinált áruszállítás közúti kérdései. A szállítási piac jellemzői, piacszabályozás. A piacra lépés feltételei, viselkedés a szabadpiaci környezetben. A közúti közlekedés személyi, szociális szabályozásai, járművezetőre vonatkozó szabályozások. Jármű műszaki előírások. Járműbeszerzés, üzemeltetés gazdasági kérdései, flottamenedzsment. Költségszerkezet, költségkalkuláció. Díjajánlat, díjszámítási módok. Közúti biztosítások. Elektronikus adattovábbítás és intelligens járműrendszerek alkalmazása a közúti szállításban. Vállalkozás alapításának és működtetésének kérdései, az ismeretek elsajátítása. A környezetvédelmi felülvizsgálat feladatai. Jármű biztonsági berendezések megismerése. A közúti tachográf működésének elemzése.
Gyakorlat
Vállalkozás alapításának és működtetésének kérdései, az ismeretek elsajátítása. Marketing a közúti közlekedésben. Döntés-előkészítő módszerek és alkalmazásuk számítógépes környezetben (kiszállítási feladat, jármű- és személyzetvezénylés). Projektmenedzsment a közlekedéspolitika kialakításában – esettanulmány. Jármű biztonsági berendezések megismerése. A közúti tachográf működésének elemzése. A közúti externáliák számítása és értékelése, valamint csökkentésük lehetőségei.
Egyéni hallgatói feladat
A félév során a hallgatókból összeállt 4-5 fős csoportok megadott témakör szakirodalmát feldolgozzák, összegzik és következtetéseket vonnak le, eredményeiket szemináriumi dolgozat formájában dokumentálják és a félév végén előadják.
Követelmények, az osztályzat (aláírás) kialakításának módja, pótlási lehetőségek
A félév során két zárthelyi dolgozatot iratunk, melyek külön-külön egy-egy alkalommal javíthatók ill. pótolhatók. A legalább elégséges félévközi jegy megszerzésének feltétele: az önálló órai feladatok hiánytalan beadása, és a két zárthelyi dolgozat külön-külön legalább elégséges eredménye. A félévközi jegy ezek után a két zárthelyi érdemjegyének felfelé kerekített átlaga.
Jegyzet, tankönyv, felhasználható irodalom
  • Dr. Mészáros Ferenc, Dr. Török Ádám.: Közúti menedzsment II., Tanszéki segédlet
  • Órán kiadott további oktatási segédletek