Tárgy neve Logisztikai rendszerek működtetése
Tárgy angol neve Operation of logistics systems Tárgy rövid neve Log. rendsz. működt.
Tárgy kód KOKGM310 Kredit 4 Tanterv L0
Óraszám (levelező)2 (14) előadás0 (0) gyakorlat1 (7) labor KövetelményFélévközi jegy
Felelős tanszék Közlekedésüzemi és Közlekedésgazdasági Tanszék Felelős oktató Dr. Bokor Zoltán
OktatókDr. Bokor Zoltán
Kötelező
előtanulmány
nincs
Kötelező
ráépülés
nincs
A tantárgy elvégzéséhez szükséges tanulmányi munkaóra összesen 120 óra
Kontakt óra42 (21) óra Írásos tananyag38 (59) óra Házi feladat3 óra
Órára készülés5 óra ZH készülés32 óra Vizsga készülés0 óra
A tantárgy feladata, célkitűzése
A szállítási-logisztikai rendszerek hatékony működtetését biztosító, gazdálkodással és elszámolással kapcsolatos üzleti-üzemi folyamatok operatív és stratégiai kontrolling–bázisú modelljeinek kialakítása és alkalmazása
A tantárgy részletes leírása, tematikája
A közlekedés társadalmi költségszerkezetének makrogazdasági szintű meghatározása. A társadalmi költségbázisú árképzés közlekedési implementációs feltételei. Operatív és stratégiai kontrolling alapmodellek kialakítása és alkalmazása a vasúti, a közúti, a vízi- és a légi közlekedésre, illetve integrált formában a szállításra-logisztikára. A szállítási-logisztikai tevékenység gazdálkodással és elszámolással kapcsolatos üzleti-üzemi folyamataira ható tényezők meghatározása. A logisztikai láncok integrálódása, intermodalitás, virtuális szolgáltatók. Intelligens közlekedési-szállítási megoldások, jármű- és szállítmánykövetést integráló komplex szállításirányítási rendszerek, logisztikai e-business technikák. Használattal arányos, társadalmi költségbázisú, elektronikus infrastruktúrahasználati díjfizetés. Elemi tevékenységek, illetve teljesítményobjektumok követhetősége, értékelhetősége. Teljesítményszintek mérése (KPI). A logisztikai lánc mentén alkalmazandó egységes, standard fogalom- és adatrendszer kialakítása és alkalmazása. Az átjárhatóságot biztosító elektronikus adatkapcsolat biztosítása az egyes alrendszerek között. Az aggregált adatok átlagolásából adódó információveszteség csökkentésére szolgáló megoldások. Standardizált adatbázisokkal operáló, teljes szolgáltatási/értékláncot átfogó, esetenként vállalatközi információs rendszerek logikai és fizikai architektúrájának megtervezése és alkalmazása.

Laboratóriumi foglalkozások: Vizsgálandó objektumokat, azok mérendő tulajdonságait, továbbá a kalkulációs és elszámolási szabályokat leíró, tevékenységalapú költségszámítás alkalmazásán nyugvó gazdálkodásszervezési – funkcionális, illetve logikai – modellek kidolgozása. A termék/szolgáltatás egységek bruttó fedezetének vizsgálata a bevételi és az előállítási költség oldal szembeállításával. A logisztikai lánc üzleti eredményének elemzése az általános költségek és a termék/szolgáltatás egységek bruttó fedezetei összegének szembeállításával. A végeredmények ok-okozati lánc mentén történő visszabontásával a nyereség- és veszteségforrások azonosítása.

Labor
Költségszámítási és egyéb döntés előkészítési példák számítógépes kidolgozása.
Egyéni hallgatói feladat
3-4 fős hallgatói csoportokban költség-, fedezet- és nyereség-számítási modellek kidolgozása, elemzése és értékelése adott ellátási láncokra vonatkoztatva.
Követelmények, az osztályzat (aláírás) kialakításának módja, pótlási lehetőségek
A félévközi jegy a 2 évközi zárthelyi és a laborfoglalkozás keretében kidolgozott feladat-megoldás eredményének súlyozott átlaga.
Jegyzet, tankönyv, felhasználható irodalom
  • Dr. Bokor Zoltán: Stratégiai tervezési és kontrolling eszközök fejlesztése a szállításban-logisztikában, Oktatási segédlet, 2007