Tárgy neve Közlekedési információs rendszerek I.
Tárgy angol neve Transportation Information Systems I. Tárgy rövid neve Közl. inf. r. I.
Tárgy kód KOKUA201 Kredit 5 Tanterv k0 k1 k2
Óraszám (levelező)2 (11) előadás1 (5) gyakorlat1 (5) labor KövetelményFélévközi jegy
Felelős tanszék Közlekedésüzemi és Közlekedésgazdasági Tanszék Felelős oktató Dr. Csiszár Csaba
OktatókSándor Zsolt Péter, Nagy Enikő
Kötelező
előtanulmány
nincs
Kötelező
ráépülés
Közlekedési információs rendszerek II. (5. félév)
A tantárgy elvégzéséhez szükséges tanulmányi munkaóra összesen 150 óra
Kontakt óra56 (21) óra Írásos tananyag27 (62) óra Házi feladat30 óra
Órára készülés7 óra ZH készülés30 óra Vizsga készülés0 óra
A tantárgy feladata, célkitűzése
A közlekedésben megjelenő informatikai rendszerek kialakításához, fejlesztéséhez szükséges szemléletmód elsajátítása. Az információval, és információs rendszerrel kapcsolatos fogalmak megismerése, alkalmazásuk a közlekedés irányításában és lebonyolításában. A közlekedés mobil és immobil összetevőinek informatikai megközelítése. A közlekedés gyakorlatában alkalmazott információ átviteli lehetőségek megismerése. Az információt hordozó adatok kezelési módjainak elsajátítása, egyszerűbb adatnyilvántartási modellek önálló elkészítése.
A tantárgy részletes leírása, tematikája
Informatikai és információs rendszeri alapfogalmak. Elemek információs kapcsolatának típusai. A közlekedés alapfolyamatának, illetve irányító rendszerének struktúrája informatikai szempontból. A közlekedési információs rendszerek szerkezetének elemzése. Az irányító rendszer hierarchiájának modellezése.

Közlekedési informatikai rendszerek számítástechnikai, telematikai alátámasztása. Számítógépes hálózatok, adatátviteli rendszerek közlekedési alkalmazásának lehetőségei. Műholdas kommunikációs és helymeghatározó rendszerek. Térinformatikai alapfogalmak.

A személyszállítás, és az áruszállítás informatikai jellemzői. A személyszállítás, és az áruszállítás alapfolyamatának időbeli szakaszai, az egyes szakaszok tevékenységei, és azokhoz kapcsolódó informatikai rendszerek. A különböző közlekedési alágazatok informatikájának specialitásai, alágazatok közösen alkalmazott informatikai megoldásai.

Gyakorlat
Az előadásokon megismertek példák keretében való alkalmazása.
Labor
A gyakorlatokon és számítógépes laboratóriumi foglalkozásokon közlekedési rendszerekben alkalmazott relációs adatbázisok készítése és feldolgozása folyik SQL, illetve SQL befogadó nyelven.
Egyéni hallgatói feladat
A félév során a hallgatók egy önállóan megoldandó házi feladatot kapnak, közlekedési témájú adatmodell elkészítését.
Követelmények, az osztályzat (aláírás) kialakításának módja, pótlási lehetőségek
A félév során négy zárthelyi dolgozatot írnak a hallgatók. Kettőt az előadási, kettőt a gyakorlati anyagból, melyek a TVSZ rendelkezéseinek megfelelően külön-külön javíthatók ill. pótolhatók. A legalább elégséges évközi jegy megszerzésének feltétele a négy zárhelyi dolgozat külön-külön legalább elégséges eredménye. Az évközi jegy az érdemjegyek átlaga.
Jegyzet, tankönyv, felhasználható irodalom
  • Munkácsiné Dr. Lengyel Erzsébet - Dr. Tóth János - Dr. Csiszár Csaba - Juhász János: Közlekedési informatika jegyzet
  • Adatbázis kezelés témájú irodalom
  • SQL témájú irodalom