Tárgy neve Vasúti informatika
Tárgy angol neve Railway Informatics Tárgy rövid neve Vas. Inf.
Tárgy kód KOKUA220 Kredit 3 Tanterv k0 k1 k2
Óraszám (levelező)1 (5) előadás0 (0) gyakorlat2 (9) labor KövetelményVizsgajegy
Felelős tanszék Közlekedésüzemi és Közlekedésgazdasági Tanszék Felelős oktató Dr. Csiszár Csaba
OktatókBányácski Csaba
Kötelező
előtanulmány
nincs Ajánlott előtanulmány:
Közlekedési információs rendszerek II. (5. félév)
Kötelező
ráépülés
nincs
A tantárgy elvégzéséhez szükséges tanulmányi munkaóra összesen 90 óra
Kontakt óra42 (14) óra Írásos tananyag17 (45) óra Házi feladat6 óra
Órára készülés7 óra ZH készülés15 óra Vizsga készülés3 óra
A tantárgy feladata, célkitűzése
A közlekedési információs rendszerek elemzésénél elsajátított rendszerszemlélet, és a szerzett ismeretek alkalmazása a vasúti közlekedési rendszerek esetében. Bemutatja a hazai és a nemzetközi gyakorlatban a személy- és áruszállítás területén alkalmazott informatikai (telematikai) rendszerek összetevőit, felépítését, működését.
A tantárgy részletes leírása, tematikája
A különböző informatikai rendszerek funkcionális szolgáltatásai, az informatikai struktúrák. A vasúti személyszállítással kapcsolatos utasinformatikai rendszerek a helyváltoztatási alapfolyamathoz illeszkedően. Az utazás előkészítésénél, az utazás közben és az utazást követően alkalmazott funkciók, szolgáltatások. Az elektronikus díjbeszedés és helyfoglalás működése, az alkalmazott díjhordozók.

A vasúti áruszállítás területén alkalmazott informatikai rendszerek:

  1. A tehervonati közlekedés tervezését, lebonyolítását, a MÁV Rt. hálózatán közlekedő teherkocsik teljes körű követését lehetővé tevő rendszerek.

  2. A vasúti áruszállítás kereskedelmi folyamatait támogató informatikai rendszerek. A vasúti fuvarlevelek elektronikus kezelésének folyamata.
Labor
A laboratóriumi foglalkozásokon a hallgatók számítógépes laboratóriumban a Közlekedési informatikai rendszerek I. és II. tantárgy keretében elsajátítottakat alkalmazzák a vasúti közlekedés területére. Önállóan, illetve csoportosan dolgoznak ki a vasúti informatika témakörbe tartozó feladatokat. A feladat vasúti szállítással kapcsolatos adatbázis készítése, illetve irodalomkutatás egy választott témában.
Egyéni hallgatói feladat
A félév során a hallgatók önálló, a vasúti szállításhoz kapcsolódó, informatikai témájú rendszerelemzési feladatot kapnak. A feladat konzultálása a laboratóriumi foglalkozásokon, folyamatos kidolgozása részben a foglalkozásokon, részben házi feladat formájában történik.
Követelmények, az osztályzat (aláírás) kialakításának módja, pótlási lehetőségek
A félév során a hallgatók egy zárthelyi dolgozatot írnak, mely egy alkalommal javítható ill. pótolható. Az aláírás megszerzésének feltétele a kapott feladat elkészítése, kiselőadás formájában történő bemutatása, és a zárthelyi dolgozat legalább elégséges eredménye. A félév végén szóbeli vizsgát kell tenni. A vizsgajegybe a gyakorlaton a zárthelyivel és a feladattal megszerzett jegy 50 %-ban számít be.
Jegyzet, tankönyv, felhasználható irodalom
  • Dr. Westsik György: Közlekedési informatika, telematika (előadásvázlat, ábragyűjtemény)
  • Bányácski Csaba: Vasúti informatika, Tanszéki segédlet
  • SZIR felhasználói kézikönyv, MÁV Rt.
  • Hazai és idegen nyelvű szakfolyóiratok cikkei