Tárgy neve Szállítási információs rendszerek II.
Tárgy angol neve Information Systems in Transportation II. Tárgy rövid neve Száll.inf.II.
Tárgy kód KOKUA242 Kredit 2 Tanterv k2
Óraszám (levelező)1 (4) előadás0 (0) gyakorlat1 (3) labor KövetelményFélévközi jegy
Felelős tanszék Anyagmozgatási és Logisztikai Rendszerek Tanszék Felelős oktató Dr. Tokodi Jenő
Kötelező
előtanulmány
Szállítási információs rendszerek I. (4. félév)
Kötelező
ráépülés
Ellátási, elosztási rendszerek (6. félév) ,
Ellátási - elosztási folyamatok (6. félév)
Ajánlott ráépülés:
Anyagmozgatás, raktározás (6. félév)
A tantárgy elvégzéséhez szükséges tanulmányi munkaóra összesen 60 óra
Kontakt óra28 (7) óra Írásos tananyag1 (22) óra Házi feladat15 óra
Órára készülés4 óra ZH készülés12 óra Vizsga készülés0 óra
A tantárgy feladata, célkitűzése
A hallgatók megismertetése az adatnyerés és az adatátvitel korszerű információtechnikai megoldásaival, a műholdas támogatású navigációs- és járműkövetési rendszerek logisztikai alkalmazásával, valamint az integrált vállalatirányítási rendszerek szállítási folyamatok irányításában betöltött szerepével.
A tantárgy részletes leírása, tematikája
Az INTERNET kialakulása, szerepe a szállítási információs rendszerben. Elektronikus kereskedelem fogalma, működési modellje. Az e-bolt, az e-business és a kereskedelmi szolgáltatók felosztása. Az üzenetváltás és a tikosítás elmélete és kialakulásának története. A szimmetrikus és az aszimmetrikus titkosítás elmélete és gyakorlata. Az RSA típusú kriptográfia matematikai alapjai, működése, az üzenetváltás lépései. A kereskedelmi megrendelés lebonyolítás támogatása az INTERNET-tel. Biztonságtechnika az elektronikus kereskedelemben. A szimmetrikus és az aszimmetrikus titkosítás. A SET és az SSL. A tanúsítvány foglama, szintjei, szolgáltatói. Alkalmazott elektronikus kereskedelmi rendszerek: Tower24, TimoCom. Szabványosított adatátvitel kialakítása az EDI szabványainak segítségével. Az EDIFact szabvány. A kereskedelmi logisztikában alkalmazott EDI üzenetek.
Labor
Az elektronikus kereskedelmi rendszerek területén alkalmazott biztonságtechnikák számítógépes gyakorlása laboratóriumi körülmények között.
Egyéni hallgatói feladat
Vállalatok közötti logisztikai folyamatokkal kapcsolatos adatok cseréje - esettanulmányos önálló hallgatói feladat kidolgozása.
Követelmények, az osztályzat (aláírás) kialakításának módja, pótlási lehetőségek
A félév során egy zárthelyi dolgozatot iratunk, amely egy alkalommal javítható, illetve pótolható. A legalább elégséges félévközi jegy megszerzésének feltétele: a laboratóriumi foglalkozásokon való sikeres részvétel, a bizonylat készítési egyéni feladat hiánytalan beadása és a zárhelyi dolgozat legalább elégséges eredménye. A félévközi jegy 60 %-ban a zárthelyi dolgozat, 40 %-ban a házi feladat érdemjegye alapján kerül megállapításra.
Jegyzet, tankönyv, felhasználható irodalom
  • Logisztika I. (Bevezető fejezetek). BME Mérnöktovábbképző Intézet. 2004. p. 585.
  • Tokodi J.: A LIBRA4GA Integrált Gazdálkodás-irányítási Rendszer logisztikai szolgáltatásai-nak fejlesztése. Rendszerkoncepció. Készült a BME Közlekedésüzemi tanszék és a Mikro Volán Elektronika Rt. közötti Együttműködési szerződés keretében. Budapest, 1998. április, p. 139.
  • Tokodi J.: Logisztikai szoftverek és alkalmazásuk. Loginfo, 7. k. 1998. 3. sz. p. 16-20.