Tárgy neve Repülésüzemeltetés
Tárgy angol neve Flight Operation Tárgy rövid neve Rep.üzem.
Tárgy kód KORHA225 Kredit 7 Tanterv k0 k1 k2
Óraszám (levelező)3 (15) előadás1 (5) gyakorlat3 (15) labor KövetelményVizsgajegy
Felelős tanszék Vasúti Járművek, Repülőgépek és Hajók Tanszék Felelős oktató Dr. Rohács József
OktatókDr.Rohács József, Dr.Gáti Balázs, Dr.Beneda Károly
Kötelező
előtanulmány
nincs Ajánlott előtanulmány:
Közlekedési technológia (4. félév) vagy Közlekedési technológia A (4. félév)
Kötelező
ráépülés
nincs
A tantárgy elvégzéséhez szükséges tanulmányi munkaóra összesen 210 óra
Kontakt óra98 (35) óra Írásos tananyag56 (119) óra Házi feladat0 óra
Órára készülés14 óra ZH készülés30 óra Vizsga készülés12 óra
A tantárgy feladata, célkitűzése
A légiközlekedés szakmai blokkot választó hallgatók számára ismerteti a légiközlekedés repülőgép és repülés specifikus vonatkozásait. Célja, hogy a hallgatók megértsék a repülőgép működését és alkalmazási feltételeit.
A tantárgy részletes leírása, tematikája
A repülőgépek fejlesztési filozófiái, módszerei. A repüléselmélet alapjai: a felhajtóerő keletkezése, az ellenállás és összetevői, a repülőgép teljesítmény adatai, stabilitás és kontrol. A repülőgépeke szerkezete: a szerkezet terhelése és az igénybevételek módjai, a szárny, a törzs szerkezeti kialakítása, a repülőgép rendszerei, azok feladatai, főbb elemei. Repülőgépeke üzemeltetése: üzemeltetéselméleti alapok, üzemeltetési folyamatok és modellezésük, monitoring és diagnosztikai rendszerek, karbantartás és javítás módszerei, az eljárások alkalmazása, az üzemvitel szervezése. Repülőgép hajtóművek elmélete: termo- és gázdinamikai számítások, repülőgépmotorok és gázturbinás hajtóművek szerkezeti kialakítása, gázturbinák szabályzása. Speciális légijárművek: helikopterek elmélete, fontosabb sajátosságai, szerkezeti kialakítása, kisrepülőgépek szerkezeti és repülési sajátosságai. Aeroelasztikus jelenségek. A légialkalmassági előírások alapjai. A repülési üzemmódok, eljárások. Repülések végrehajtása. Repülésbiztonság és védelem. A légi közlekedés hatása a környezetre. Kapcsolódó feladatok: utas- és teheráru kezelés.
Gyakorlat
Teljesítmény adatok számítása, stabilitás vizsgálata, kontrol feladatok megoldása, repülési eljárások tervezése.
Labor
3 - 5 fős csoportokban, a tanszéki laboratóriumban (vízcsatornában, szélcsatornában, gázturbinán, stb.) megoldandó önálló laboratóriumi vizsgálatok. Repülési eljárások tervezése és végrehajtása a tanszéki repülés-szimulátorban. Repülőtéri látogatások a repülési eljárások tervezési folyamatának és a repülések végrehajtásának, ellenőrzésének a megismerése. A repülési tevékenységből adódó környezeti terhelések mérésének a megtekintése, részvétel a mérési adatok feldolgozásában.
Követelmények, az osztályzat (aláírás) kialakításának módja, pótlási lehetőségek
Vizsga, melyben az elmélet és a gyakorlati kérdések aránya 60 - 40 %. A vizsgára bocsátás feltétele az önálló laboratóriumi vizsgálatok elvégzése.
Jegyzet, tankönyv, felhasználható irodalom
  • Tanszéki segédletek
  • Könyvrészletek (pl. Rohács - Simon: repülőgépek és helikopterek üzemeltetési zsebkönyve, műszaki Kiadó 1989. Gausz: Helikopterek BME Mérnöktovábbképző Int. Bp. 1992)
  • Ajánlott irodalom (az önálló laboratóriumi vizsgálatokhoz a vizsgálat tárgyától függően)