Tárgy neve Reptér és repülőgép üzemeltetés I.
Tárgy angol neve Airport and Aircraft Operation I. Tárgy rövid neve Rep. üzemeltetés I.
Tárgy kód KORHA423 Kredit 3 Tanterv k0
Óraszám (levelező)1 (6) előadás1 (4) gyakorlat1 (4) labor KövetelményFélévközi jegy
Felelős tanszék Vasúti Járművek, Repülőgépek és Hajók Tanszék Felelős oktató Dr. Rohács Dániel
OktatókDr.Rohács Dániel
Kötelező
előtanulmány
nincs
Kötelező
ráépülés
nincs
A tantárgy elvégzéséhez szükséges tanulmányi munkaóra összesen 90 óra
Kontakt óra42 (14) óra Írásos tananyag21 (49) óra Házi feladat3 óra
Órára készülés6 óra ZH készülés18 óra Vizsga készülés0 óra
A tantárgy feladata, célkitűzése
A repülőgépeket üzemeltetők részére alapismeretek nyújtása a légiközlekedésről, mint rendszerről, annak optimális működéséről, az üzemviteléről és kiemelten a repülőgépeket üzemeltetését érintő sajátosságairól.
A tantárgy részletes leírása, tematikája
A légiközlekedés mint csúcstechnológiai gazdasági ágazat. A légiközlekedés hatása a gazdaságra, a társadalomra, a környezetre. A légiközlekedés fontosabb elemei. A légtérhasználat szervezése, tervezése. A repülőtér. A repülőgépek által használt területek, karbantartó, javító hangárok, repülőgépek földi kiszolgálása. Egyéb szolgálatok, mint energiaellátás, tűzoltóság, biztonsági szolgálat, stb. A terminálok. Utasok és poggyászok mozgása. Az utasokat kiszolgáló rendszerek. Logisztikai folyamatok szervezése. Kapcsolódó intézmények, szolgáltatások, parkolás, autókölcsönzés, földi közlekedési rendszerek, vámszabad területek, ipari parkok, stb. A légiforgalom szervezése és irányítása. A forgalom menedzselése. Fel- és leszállító rendszerek. Irányító tornyok. Konfliktus detektálás és kezelés. A légiközlekedés biztonsága, védelme. A légközlekedés hatása a környezetre. A légiközlekedésben résztvevő szolgálatok, vállalkozások koordinációja.
Gyakorlat
A gyakorlati foglalkozásokon a hallgatók megismerkednek a légiközlekedésben adódó néhány feladat megoldási lehetőségeivel. Megismerkednek a rendszerelmélet egyes, a rendszerek modellezését segítő részeivel. Alapvetően táblázatos adatkezeléssel, illetve szimulációval fognak foglalkozni. Az előbbit Excel, az utóbbit MATLAB környezetben oldják meg.
Labor
A gyakorlat különböző repülőterek, és azok különböző szolgálatainak az üzemlátogatását jelenti. A hallgatók a helyszínen fogják megismerni az egyes szolgálatok gyakorlati megszervezését, működését, problémáit és azok megoldási lehetőségeit.
Egyéni hallgatói feladat
A hallgatók 2 - 4 fős csoportjai önálló feladatot kapnak, mely megoldását 15 - 20 oldalas dolgozatban kell kidolgozniuk.
Követelmények, az osztályzat (aláírás) kialakításának módja, pótlási lehetőségek
Folyamatos számonkérés. Az elméleti részből a félév 12. hetében egy dolgozat lesz. A félévközi jegyet a dolgozatra és az önálló feladat beszámolója kapott osztályzat átlaga adja meg.
Jegyzet, tankönyv, felhasználható irodalom
  • A tanszék oktatói által kiadott, illetve az üzemlátogatások során átadott segédletek.
  • Ajánlott irodalom: ICAO Strategic Action Plan "Guiding international civil aviation for the 21st century", 2000.
  • Ajánlott irodalom: Baldwin R.: Developing the Future Aviation System, Ashgate Publishing Ltd. 2000.