Tárgy neve Reptér és repülőgép üzemeltetés II.
Tárgy angol neve Airport and Aircraft Operation II. Tárgy rövid neve Rep. üzemeltetés II.
Tárgy kód KORHA424 Kredit 4 Tanterv k0
Óraszám (levelező)2 (11) előadás1 (5) gyakorlat1 (5) labor KövetelményFélévközi jegy
Felelős tanszék Vasúti Járművek, Repülőgépek és Hajók Tanszék Felelős oktató Dr. Rohács József
OktatókDr.Rohács József, Dr.Óvári Gyula
Kötelező
előtanulmány
nincs
Kötelező
ráépülés
nincs
A tantárgy elvégzéséhez szükséges tanulmányi munkaóra összesen 120 óra
Kontakt óra56 (21) óra Írásos tananyag30 (65) óra Házi feladat3 óra
Órára készülés7 óra ZH készülés24 óra Vizsga készülés0 óra
A tantárgy feladata, célkitűzése
A repülőgépek üzemeltetése (használata, karbantartása, javítása) elméletének a megismerése és a gyakorlati alkalmazás alapjainak az elsajátítása.
A tantárgy részletes leírása, tematikája
Az üzemeltetés tárgya. Az üzemeltetési rendszer, üzemeltetési folyamat. Az üzemeltetési folyamat modellezése. A Markov modellek alkalmazása. Meghibásodások értelmezése, osztályozása. Élettartam. Az üzemeltetési módszerek. A meghibásodásig történő üzemeltetés. A kötött idejű üzemeltetés. A megbízhatósági szint szerinti üzemeltetés. A jellemzők folyamatos és időszakos mérésére épülő üzemeltetési folyamatok. Az állapot szerinti üzemeltetés. A karbantartás, a javítás értelmezése. A modernizálás. A megbízhatóság-elmélet alapjai.- A párhuzamos és soros rendszerek. A rendszerek megbízhatósága. A tartalék. Állapotfigyelő és diagnosztikai rendszerek. A rendszer főbb elemei és feladataik. Passzív és aktív rendszerek. A diagnosztika értelmezése. A diagnosztikai rendszer A diagnosztikai érték. A diagnosztikai jellemzők kiválasztása. Az érzékenységelmélet alapjai. A modellezés és a modellképzés. A modellek osztályozása. A diagnosztikai modellek és alkalmazásuk. A mérési adatok feldolgozása. Igen-nem jel vizsgálat. A statisztikus hipotézis vizsgálat. A jel változási sebességének a korlátozása. A jelalak vizsgálat. Állapot- és paraméter identifikáció. Az üzemeltetési folyamat szervezése és irányítása.
Gyakorlat
A gyakorlati foglalkozásokon a hallgatók megismerkednek a repülőgépek üzemeltetésekor adódó néhány feladat megoldási lehetőségeivel. Súlypontszámítás, karbantartási ciklusidő számítása, üzemeltetési folyamat modellezése, diagnosztikai jellemzők kiválasztása, stb.
Labor
A gyakorlat különböző kiszolgáló, karbantartó és javító bázisok üzemlátogatását jelenti.
Egyéni hallgatói feladat
A hallgatók 2 - 4 fős csoportjai önálló feladatot kapnak, mely megoldását 15 - 20 oldalas dolgozatban kell kidolgozniuk.
Követelmények, az osztályzat (aláírás) kialakításának módja, pótlási lehetőségek
Folyamatos számonkérés. Az elméleti részből a félév 12. hetében egy dolgozat lesz. A félévközi jegyet a dolgozatra és az önálló feladat beszámolójára kapott osztályzat átlaga adja meg.
Jegyzet, tankönyv, felhasználható irodalom
  • Rohács J., Simon I.: Repülőgépek és helikopterek üzemeltetésének zsebkönyve. Műszaki Könyvkiadó, Budapest, 1989.
  • Segédletek, a karbantartások, javítások során alkalmazott dokumentumokból.
  • Ajánlott irodalom: Kinnison, A.: Aviation Maintenance Management McGraw-Hill Professional, 2004