Tárgy neve Repülőgép hajtóművek szerkezete
Tárgy angol neve Construction of Aircraft Engines Tárgy rövid neve Rep-hajt-szerk
Tárgy kód KORHA523 Kredit 3 Tanterv j1
Óraszám (levelező)2 (10) előadás0 (0) gyakorlat1 (4) labor KövetelményFélévközi jegy
Felelős tanszék Vasúti Járművek, Repülőgépek és Hajók Tanszék Felelős oktató Dr. Veress Árpád
OktatókDr.Veress Árpád, Dr.Beneda Károly
Kötelező
előtanulmány
Repülőgép hajtóművek elmélete II. (5. félév)
Kötelező
ráépülés
nincs Ajánlott ráépülés:
Légi eszközök (7. félév)
A tantárgy elvégzéséhez szükséges tanulmányi munkaóra összesen 90 óra
Kontakt óra42 (14) óra Írásos tananyag10 (38) óra Házi feladat15 óra
Órára készülés5 óra ZH készülés18 óra Vizsga készülés0 óra
A tantárgy feladata, célkitűzése
A gázturbinás repülőgép hajtóművek szerkezeti kialakításának, a részegységek méretezésének megismertetése.
A tantárgy részletes leírása, tematikája
Gázturbinás repülőgép hajtóművek általános szerkezeti kialakítása. A hajtóművek erőrendszerei, forgó és állórészekre ható erők. A hajtómű felerősítése a repülőgépre. Centrifugális kompresszorok szerkezeti kialakítása. Axiális kompresszorok szerkezeti kialakítása. Csapágyazás, követelmények, hézagok. Axiális és radiális rések. Axiális turbinák szerkezeti kialakítása, főbb típusai. Forgó és állólapát kialakítások, lapátbekötések. Tárcsák kialakítása.. Forgórészek (kompresszor-turbina) összekapcsolása. Forgólapátok szilárdsági méretezése, különböző törvényszerűség szerint változó keresztmetszetű lapátok szilárdsági számítása. Lapátbekötés számítása. Kompresszor és turbina lapátok lengései, csillapítása, rezonancia elkerülése. Tárcsák szilárdsági méretezése, a hőfeszültség figyelembevételével. Centrifugális kompresszorok és centripetális turbinák közelítő szilárdsági számítása. Tüzelőterek, utánégetők szerkezeti kialakítása, szerkezeti anyagai. A hajtómű tengelye kritikus fordulatszámának meghatározása. Rezonancia elkerülésének lehetőségei. Fúvócsövek konstrukciója, szerkezeti kialakítása.

Szívócsatornák (diffúzorok szerkezete, kialakítása. Segédberendezések meghajtása. Fogaskerék áttétel- rendszerek. A különböző típusú indítórendszerek szerkezeti kialakítása, működése.

A kenőrendszer elemei, szivattyúk, hűtők, szűrők. A tüzelőanyagrendszer konstrukciója, kapcsolata a szabályozással. Tüzelőanyag beszállítő szivattyúk és befecskendező szivattyúk konstrukciója, méretezése. A turbina előtti hőmérséklet növelésének további lehetőségei. A hajtóművek konstrukciójának és szerkezeti megoldásainak fejlődési perspektívái.

Labor
A laboratóriumi gyakorlatokon lapátos gépek működésével, mérésével és azok eredményével ismerkednek meg a hallgatók. Méréseket végeznek: gázturbina, centrifugális kompresszor, axiális és radiális turbina témakörökben.
Egyéni hallgatói feladat
Évfolyamterv időarányos részének elkészítése
Követelmények, az osztályzat (aláírás) kialakításának módja, pótlási lehetőségek
A félév során két zárthelyi dolgozatot iratunk, melyek külön-külön egy-egy alkalommal javíthatók ill. pótolhatók. A legalább elégséges félévközi jegy megszerzésének feltétele: az évfolyamterv sikeres megvédése a két zárhelyi dolgozat külön-külön legalább elégséges eredménye. A félévközi jegy. A félévközi jegy a két zárthelyi eredményének átlaga (60%) és az évfolyamterv minősítése (40%) alapján súlyozva kerül meghatározásra.
Jegyzet, tankönyv, felhasználható irodalom
  • Dr. Sánta I.: Segédlet gázturbinás repülőgép hajtómű évfolyamterv készítéséhez. Tanszéki kiadvány.2007
  • Dr. Sánta I.: Repülőgép hajtóművek tervezése. Axiális kompresszorok aero- termodinamikai számítása. Kézirat.BME Repülőgépek és Hajók Tanszék. Budapest 2008.
  • Treager I. E.:Aircraft Gas Turbine Engine Technology. McGraw-Hill. 2000.
  • Hill, Philip G., Carl R. Peterson: Mechanics and Thermodynamics of Propulsion. Addison-Wesley Publ. Comp. 1992.