Tárgy neve Vasúti járműszerkezetek I.
Tárgy angol neve Railway Vehicle Structures I. Tárgy rövid neve Vas.járműszerk.I.
Tárgy kód KOVJA502 Kredit 5 Tanterv j1
Óraszám (levelező)2 (11) előadás2 (10) gyakorlat0 (0) labor KövetelményFélévközi jegy
Felelős tanszék Vasúti Járművek, Repülőgépek és Hajók Tanszék Felelős oktató Dr. Zobory István
OktatókDr. Zobory István
Kötelező
előtanulmány
nincs
Kötelező
ráépülés
nincs
A tantárgy elvégzéséhez szükséges tanulmányi munkaóra összesen 150 óra
Kontakt óra56 (21) óra Írásos tananyag54 (89) óra Házi feladat4 óra
Órára készülés6 óra ZH készülés30 óra Vizsga készülés0 óra
A tantárgy feladata, célkitűzése
A vasúti járművek szakirányt választó hallgatók számára a vasúti járművekkel kapcsolatos alapismeretek elsajátíttatása, az alapvető vasútgépészeti számítások begyakoroltatása. A tantárgy gyakorlati órái keretében tartott jármű- és járműszerkezeti ismertetések és bemutatók is hozzájárulnak a korszerű vasúti járművek és szerkezeti felépítésük részleteinek megismeréséhez.
A tantárgy részletes leírása, tematikája
A vasúti pálya jellemzői a pálya és a jármű kapcsolata. A pályaív és az átmeneti ív dinamikai hatása a járműre. A pályáról érkező lengés-gerjesztő hatások. Különleges vasutak és járműveik. Az áru- és az utasszállítás sajátos követelmény rendszere. A gyorsítás és a fékezés mechanikája, menetdiagram. A vasúti járművek osztályozása, a járművek alapjellemzői. A vonatok alapjellemzői. A vasúti járművek gyorsítása és fékezése során kialakuló tengelyterhelés változási folyamatok. A vonatmozgást jellemző menetábrák meghatározása. A vasúti járművek haladása egyenes és íves pályán, statikus erőtani vizsgálat. A vasúti jármű futásának vizsgálata, a meghatározó szerkezeti elemek jellemzői. A futásjóság értelmezése, mérőszámai, mérési eljárásai.
Gyakorlat
Vasútgépészeti alapszámítások: járműfutás jellemzőinek számítása; szűkítés számítás; terelőerő számítás; kerékterhelés változás meghatározása vonóerő kifejtéskor; menetdiagram számítás, rugózási és csillapítási jellemzők számítása.
Egyéni hallgatói feladat
A félév során 1 félévközi egyéni hallgatói feladat kerül kidolgozásra.
Követelmények, az osztályzat (aláírás) kialakításának módja, pótlási lehetőségek
A félév során két zárthelyi dolgozatot iratunk, melyek külön-külön egy-egy alkalommal javíthatók ill. pótolhatók. A legalább elégséges félévközi jegy megszerzésének feltétele: a félévközi feladat hiánytalan beadása, és a két zárhelyi dolgozat külön-külön legalább elégséges eredménye. A félévközi jegy ezek után a két zárhelyi érdemjegyének felfelé kerekített átlaga.
Jegyzet, tankönyv, felhasználható irodalom
  • Sostarics György - Balogh Vilmos: Vasúti járművek. Tankönyvkiadó, Budapest, 1991.