Tárgy neve Dízel vontatójárművek I.
Tárgy angol neve Diesel Motive Power I. Tárgy rövid neve Díz.vont.j.I.
Tárgy kód KOVJA504 Kredit 4 Tanterv j1
Óraszám (levelező)3 (16) előadás0 (0) gyakorlat1 (5) labor KövetelményFélévközi jegy
Felelős tanszék Vasúti Járművek, Repülőgépek és Hajók Tanszék Felelős oktató Dr. Szabó András
OktatókKiss Csaba
Kötelező
előtanulmány
Járművek hő- és áramlástechnikai berendezései I.j (4. félév)
Kötelező
ráépülés
nincs
A tantárgy elvégzéséhez szükséges tanulmányi munkaóra összesen 120 óra
Kontakt óra56 (21) óra Írásos tananyag34 (69) óra Házi feladat0 óra
Órára készülés6 óra ZH készülés24 óra Vizsga készülés0 óra
A tantárgy feladata, célkitűzése
A Járművek hő- és áramlástechnikai berendezései I. c. tantárgyak anyagát ismertnek feltételezve megismertetni a hallgatókkal a vasúti járművekben alkalmazott dízelmotorok jellemzőit, a szerkezeti felépítésétől, az üzemi jellemzőkig és a karbantartási kérdésekig.
A tantárgy részletes leírása, tematikája
A vasúti dízelmotorok általános áttekintése. Motorikus körfolyamatok, légviszony, töltési fok. A dízelmotor veszteségei, hatásfoka, üzemanyag fogyasztása. Jelleggörbék, a dízelmotorok fordulatszám- és töltésszabályozása.. Feltöltési rendszerek, motor és feltöltő együttműködése. A töltéscsere vezérlése, szelepmozgató rendszerek. Tüzelőanyag adagoló rendszerek, keverékképzés, égéstér, égési folyamat, energia átalakulás, levegőszennyezés. A dízelmotorok szerkezeti felépítése, fő egységei. A tömegerők és a forgatónyomaték kiegyenlítése, torziós lengések. Regulátorok, a motor hűtő- és olajozási rendszerei. Levegőszűrés, zajcsökkentés, a dízelmotorok indítása. A dízelmotor karbantartásának fő feladatai, a karbantartási rendszerek felépítse
Labor
A dízelmotor működéséhez kapcsolódó mérések:jelleggörbék mérése, hőmérleg meghatározása. Számítógépes laboratóriumi szimulációk a dízelmotor egyes működésfolyamatainak tanulmányozására.
Követelmények, az osztályzat (aláírás) kialakításának módja, pótlási lehetőségek
A félév során három zárhelyi megírására van lehetőség, melyek közül legalább két zárhelyi el kell érje az elégséges szintet. A félévközi jegy a két jobbik zárthelyi kétszeres, valamint a jegyzőkönyvekre kapott eredő osztályzat egyszeres súlyú súlyozott átlaga alapján kerül meghatározásra. Ha a legrosszabb zárthelyi érdemjegye elégtelen, akkor a kerekítés mindenféleképp lefelé történik.
Jegyzet, tankönyv, felhasználható irodalom
  • Dulin L. (szerk.): Vasúti járművek II. Egyetemi jegyzet: J7-968, BME Közlekedésm. Kar
  • Varga J. (szerk.): Vasúti diesel-vontatójárművek, Műszaki Könyvkiadó, Budapest, 1974.