Tárgy neve Építőipari gépek I.
Tárgy angol neve Machines of the Building Industry I. Tárgy rövid neve Ép.ip. gépek. I.
Tárgy kód KOEAA436 Kredit 5 Tanterv k0
Óraszám (levelező)2 (9) előadás1 (4) gyakorlat2 (8) labor KövetelményVizsgajegy
Felelős tanszék Anyagmozgatási és Logisztikai Rendszerek Tanszék Felelős oktató Gyimesi András
Kötelező
előtanulmány
nincs Ajánlott előtanulmány:
Építőipari folyamatok I. (5. félév)
Kötelező
ráépülés
nincs Ajánlott ráépülés:
Építőipari gépek II. (7. félév)
A tantárgy elvégzéséhez szükséges tanulmányi munkaóra összesen 150 óra
Kontakt óra70 (21) óra Írásos tananyag25 (74) óra Házi feladat15 óra
Órára készülés10 óra ZH készülés21 óra Vizsga készülés9 óra
A tantárgy feladata, célkitűzése
Megismertetni a hallgatókat a beton- és aszfaltgyártás technológiai folyamatával, az egyes technológiai célú berendezések alaptípusaival, valamint azok legfontosabb üzemi jellemzőinek meghatározási módszereivel, bemutatva egyes géptípusokra vonatkozó sajátos méretezési módszereket. A tantárgy kiemelten foglalkozik az építőipari hulladékok, és bontott anyagok újrahasznosítási lehetőségeivel, feldolgozási technológiáival, valamint azok sajátos gépi berendezéseivel.
A tantárgy részletes leírása, tematikája
A beton és aszfalt összetevői; a minőséget befolyásoló tényezők. Adalékanyag előkészítés folyamata, és gépei. Törési elméletek, és alkalmazhatósági területük. Adalékanyag osztályozás módszerei, osztályozógépek alaptípusai. Vibrációs rosták üzemi jellemzőinek meghatározása. Betonkeverő gépek rendszerezése, és jellegzetes szerkezeti változatai. Kényszer rendszerű keverőgépek technológiai jellemzőinek meghatározása. Beton-, és aszfaltkeverő-telepek technológiai folyamata, és gépi berendezései. A beton szivattyúzhatóságának követelményei, betonszivattyúk üzemi jellemzőinek meghatározása. A beton tömörítés módszerei, a vibrációs jellemzők kiválasztásának szempontjai. Betontömörítő vibrátorok rezgésjellemzőinek meghatározása. Betonacél és feszítőhuzal feldolgozás gépei. Korszerű betonelem előregyártási technológiák, és jellegzetes gépi berendezései. Építőipari hulladékok, és bontott anyagok újrahasznosítási lehetőségei, a feldolgozás technológiái és sajátos berendezései.
Gyakorlat
Az előadásokon megismertek példák keretében való alkalmazása.
Labor
Rezonancia rosta, vízszintes tengelyű keverőgép, betontömörítő vibrátorasztal, rúdvibrátor, betonacél hajlító-, és vágógép üzemi jellemzőinek vizsgálata.
Egyéni hallgatói feladat
Az egyes témakörökhöz kapcsolódó házi feladatok (összesen 7 db) önálló megoldása, a kiadott "Ábragyűjtemények", eredeti rajzdokumentációk, gyártmánykatalógusok, CD összeállítások, vagy a kötelező üzemlátogatás alapján. Egyéni, vagy csoportos (a mérés témájától függően) jegyzőkönyvek készítése.
Követelmények, az osztályzat (aláírás) kialakításának módja, pótlási lehetőségek
Az aláírás feltétele: A házi feladatok legalább elégséges szintű, a mérési jegyzőkönyvek megfelelő szintű hiánytalan beadása. A félév során írt 2 zárthelyi legalább elégséges eredménye. (Pótlási, ill. javítási lehetőség 1-1 alkalommal.) A tantárgyból szóbeli vizsgát tartunk. Az osztályzat kialakítása: ( 5 * a szóbeli vizsga eredménye, + 3 * a házi feladatok osztályzatának átlaga + 2 * a zárthelyik osztályzatának átlaga ) / 10.
Jegyzet, tankönyv, felhasználható irodalom
  • Rácz K.: Betontechnológia gépei, Tanszéki jegyzet
  • "Ábragyűjtemény", Tanszéki segédlet (6 db)
  • "Mérési útmutató", Tanszéki segédlet (5 db)