Tárgy neve Építőipari gépek II.
Tárgy angol neve Machines of the Building Industry II. Tárgy rövid neve Ép.ip. gépek II.
Tárgy kód KOEAA437 Kredit 4 Tanterv k0
Óraszám (levelező)2 (11) előadás0 (0) gyakorlat2 (10) labor KövetelményFélévközi jegy
Felelős tanszék Anyagmozgatási és Logisztikai Rendszerek Tanszék Felelős oktató Gyimesi András
Kötelező
előtanulmány
Hidraulikus hajtások (6. félév) Ajánlott előtanulmány:
Építőipari gépek I. (6. félév)
Kötelező
ráépülés
nincs
A tantárgy elvégzéséhez szükséges tanulmányi munkaóra összesen 120 óra
Kontakt óra56 (21) óra Írásos tananyag11 (46) óra Házi feladat21 óra
Órára készülés8 óra ZH készülés24 óra Vizsga készülés0 óra
A tantárgy feladata, célkitűzése
A tantárgy egy olyan szakmai ismereteket közlő alaptantárgy, amely az építőiparban széleskörűen alkalmazott földmunkagépek, útépítőgépek és alapozó gépek szerkezeti felépítését, hajtásegységeinek üzemviteli jellemzőit, a gépkiválasztás és alkalmazás feltételeit mutatja be. A tantárgy laboratóriumi foglalkozásain a hallgatók önálló munka keretében ismerkednek meg az egyes hajtási elemek és rendszerek jellemzőivel.
A tantárgy részletes leírása, tematikája
Mélyépítőipari technológiák áttekintése. Földmunkagépek, ezen belül a szakaszos és folyamatos üzemű kotrógépek, a földkitermelő és szállítóberendezések szerkezeti felépítése. Talajtömörítés elméleti alapjai. Tömörítő berendezések kiválasztásának követelményei, a tömörítési módok összehasonlítása. Útburkolat bedolgozó gépek üzemi paramétereinek megválasztása. Ember-gép-környezet vizsgálata az alapozási és közműépítési technológiáknál. Korszerű környezetkímélő építési technológiák. Mobil hidraulikus munkagépek hajtási rendszerének felépítése, a hidraulikus rendszerek diagnosztikai vizsgálati módszerei. A mélyépítőipari gépek kiválasztásának műszaki, gazdasági és környezetvédelmi szempontjai.
Labor
Hidraulikus elemek jelleggörbéinek felvétele próbapadon önálló munka keretében 2-3 fős csoportokban, földmunkagépeken alkalmazott hidraulikus proporcionális elemek működési jellemzőinek vizsgálata, energiatakarékos rendszerek elemzése, diagnosztikai eljárások kidolgozása. Az építőgépek forgalmazásában meghatározó szerepet játszó vállalatnál a vevő- és szerviz szolgálat tanulmányozása, munkahelyi gépvizsgálat.
Egyéni hallgatói feladat
Diagnosztikai mérési módszerek és gépvizsgálati eljárások kidolgozása hallgatói házi feladat keretében konzultációs segítséggel.
Követelmények, az osztályzat (aláírás) kialakításának módja, pótlási lehetőségek
A félév során két zárhelyi dolgozatban számolnak be a hallgatók az évközben elvégzett munkáról. Az elkészített feladatot szóbeli védésen osztályozzuk. A félévközi jegy a két zárthelyi és a védésen kapott osztályzatok átlagából képzett jegy.
Jegyzet, tankönyv, felhasználható irodalom
  • Dr. Balpataki, A.: Mélyépítőipari gépek , tanszéki segédlet
  • Gyártmánykatalógusok, CD összeállítások, tervezési segédletek