Tárgy neve Robottechnika I.
Tárgy angol neve Robotics I. Tárgy rövid neve Robot I.
Tárgy kód KOEAA560 Kredit 4 Tanterv j1
Óraszám (levelező)2 (11) előadás2 (10) gyakorlat0 (0) labor KövetelményFélévközi jegy
Felelős tanszék Anyagmozgatási és Logisztikai Rendszerek Tanszék Felelős oktató Dr. Pápai Ferenc
Kötelező
előtanulmány
nincs
Kötelező
ráépülés
Robottechnika II. (6. félév)
A tantárgy elvégzéséhez szükséges tanulmányi munkaóra összesen 120 óra
Kontakt óra56 (21) óra Írásos tananyag7 (42) óra Házi feladat27 óra
Órára készülés6 óra ZH készülés24 óra Vizsga készülés0 óra
A tantárgy feladata, célkitűzése
Megismertetni a hallgatóságot a robottechnika alapjaival, az alapfogalmakkal, a robot mint automatizált berendezés funkcionális felépítésével és működési elvével, koordinátarendszereivel, a robotok mechanikájával, mozgásképességeivel, szerkezeti elemeivel, hajtástechnikai rendszereivel, irányítási rendszerének felépítésével, programozástechnikai alapjaival és ipari alkalmazási kérdéseivel.
A tantárgy részletes leírása, tematikája
Robotok történeti kialakulása, tudományos és műszaki háttere. Robotok fogalmi meghatározása, robotok csoportosítása. Robotok felépítése; robotmechanikák, robotok munkatere, robotkarok tömegkiegyenlítő rendszerei, robotok megfogó szerkezetei, robotok hajtási rendszerei, robotok szenzorikai elemei, mobil robotok felépítése és jellemzői, párhuzamos robotok, robot platformok.

Robotok irányító rendszere; a belső adatfeldolgozás struktúrája, a TCP pont térbeli helyzetének leírása koordináta transzformációkkal, a kinematikai inverz feladat megoldása, robotok pályagenerálása PTP és CP irányítással.

Robotok programozásának alapjai, közvetlen (teach-in)- és közvetett (szöveges és szimulációs) programozás, programozási módszerek és programnyelvek.

Robotok alkalmazása különféle ipari feladatokra; munkahelyi anyagkezelés, gyártócellák, hegesztő és vágó berendezések, festőrendszerek stb.

Gyakorlat
Robot megfogó szerkezetek megfogás biztonságának vizsgálata.
Egyéni hallgatói feladat
Robotok munkaterének vizsgálata, és megfogó szerkezetek megfogási átmérő változásának vizsgálata félévközi feladatok
Követelmények, az osztályzat (aláírás) kialakításának módja, pótlási lehetőségek
A félév során megírandó két zárthelyi dolgozat és a két félévközi feladat eredményéből kerül megállapításra a félévközi jegy.
Jegyzet, tankönyv, felhasználható irodalom
  • Kulcsár, B.: Robottechnika. LSI Informatikai Oktatóközpont (A mikrotechnika Alkalmazásának Kultúrájáért Alapítvány) kiadó Budapest, 2002. 394 p.