Tárgy neve Jármű- és hajtáselemek II
Tárgy angol neve Vehicle and Drive Elements II. Tárgy rövid neve Járműelemek II
Tárgy kód KOJHA126 Kredit 4 Tanterv k0
Óraszám (levelező)2 (11) előadás2 (10) gyakorlat0 (0) labor KövetelményVizsgajegy
Felelős tanszék Járműelemek és Jármű-szerkezetanalízis Tanszék Felelős oktató Dr. Lovas László
OktatókDevecz János, Eleőd András, Ficzere Péter, Lovas László, Nyitrai János, Nyolcas Mihály, Sváb János
Kötelező
előtanulmány
Jármű- és hajtáselemek I. (3. félév)
Kötelező
ráépülés
nincs
A tantárgy elvégzéséhez szükséges tanulmányi munkaóra összesen 120 óra
Kontakt óra56 (21) óra Írásos tananyag25 (60) óra Házi feladat9 óra
Órára készülés6 óra ZH készülés12 óra Vizsga készülés12 óra
A tantárgy feladata, célkitűzése
A Jármű- és hajtáselemek I. és II. tárgy ismerteti a korszerű járművek és azok részegységeinek többségében előforduló, az anyag, energia és információ áramlását, azok megváltoztatását realizáló szerkezetek és szerkezeti elemek fő csoportjait, azok működésének fizikai alapelveit, kialakítási elveit és szempontjait, valamint méretezésük alapjait. Bemutatásra kerülnek a legelterjedtebb és leggyakrabban előforduló szerkezeti megoldások, azok speciális tulajdonságai, a kialakítás és a gyártástechnológia kölcsönhatása. Az elméleti anyaghoz kapcsolódó gyakorlati feladatok célja az elméleti anyag alkalmazásának gyakorlásán felül a kreatív tervezői szemlélet és készségek alapjainak kifejlesztése. A tárgy a Szakmai törzsanyag része.
A tantárgy részletes leírása, tematikája
Rugók fajtái, típusai, acél- és gumi rugók. Rugókarakterisztikák. A hajtóművek feladata, szerepe, fajtái, különös tekintettel a jármű és mobil gépek hajtásrendszereire. Mechanikus hajtások osztályozása, alakzáró és erőzáró hajtások. Vonóelemes hajtások működésének fizikai alapjai, paraméterei, erőhatások, nyomatékok. Ékszíj-, fogazott szíj- és lánchajtások, variátorok. Fogas-kerék hajtópárok típusai, fő jellemzői és paraméterei. A homokinetikus hajtás alaptétele; konjugált profilpárok. Az evolvens fogazat alaptulajdonságai és jellemzői: az alapprofil, alámetszés, fogazási rendszerek. Fogaskerekek anyagai, gyártásának alapjai. Belső fogazat, kúpkerék hajtások. Erőhatások és nyomatékok. Fogazatok tönkremeneteli módjai; a fogaskerekek méretezésének alapelvei. Fogaskerekes szerkezetek, homlok-, kúpkerekes, és bolygóműves rendszerek. Különleges mechanikus hajtóművek. A csigahajtás alapjai. Fogazat hibák és a működési jellemzők kapcsolata. Fogaskerekek méréstechnikájának alapjai. Forgattyús hajtóművek feladata, elemei, kinematikai és dinamikai elemzése. A lendkerék szerepe, méretezése. Szerkezeti kialakítások. A hidrosztatikus hajtás működési elve, jellemzői, építőelemei. A pneumatikus hajtások elemei. Mértezési eljárások és kiválasztás számítógépes támogatása. Intelligens gépelemek.
Gyakorlat
Önálló konstrukciós feladatok megoldása és gyakorlása
Egyéni hallgatói feladat
Önálló házi feladatok hajtások kialakításának és katalógusok (elemtárak, adatbázisok) használatának gyakorlására, számításokkal és törzsrajzok készítésével. (Dokumentálás).

Kétórás gyakorlati órán elkészítendő egyéni "kisfeladat"-ok.

Követelmények, az osztályzat (aláírás) kialakításának módja, pótlási lehetőségek
A félév során megírt egy zárthelyi, a házi feladatok és a kisfeladatok értékelése pontozással történik, az elért pontszámok súlyozott átlaga a félévi pontszám. Az aláírás megszerzésének feltétele a félévi pontszám, valamint a házi feladatok részpontszámai 40%-ának megszerzése. A vizsgajegy a vizsgán elért vizsgapontszám és a félévi pontszám átlaga alapján kerül meghatározásra, ha a vizsgapontszám eléri a maximális pontszám 40%-át.
Jegyzet, tankönyv, felhasználható irodalom
  • Kabai Imre: Gépelemek II. Egyetemi jegyzet, Műegyetemi Kiadó, 71082
  • Kabai Imre: Gépelemek II. (Kisfeladatok) Egyetemi jegyzet, Műegyetemi Kiadó, 10004
  • Veér Lajos - Cseke József: Gyakorló feladatok, Tanszéki segédlet
  • Zsáry Árpád: Szíjhajtások kiválasztása, Tanszéki segédlet
  • Zsáry Árpád: Gépelemek II. Tankönyvkiadó 2003. 744524 (ajánlott irodalom)