Tárgy neve Jármű- és hajtáselemek I.
Tárgy angol neve Vehicle and Drive Elements I. Tárgy rövid neve Járműelemek I
Tárgy kód KOJHA125 Kredit 3 Tanterv k0
Óraszám (levelező)2 (10) előadás1 (4) gyakorlat0 (0) labor KövetelményFélévközi jegy
Felelős tanszék Járműelemek és Jármű-szerkezetanalízis Tanszék Felelős oktató Dr. Lovas László
OktatókDevecz János, Eleőd András, Ficzere Péter, Lovas László, Nyitrai János, Nyolcas Mihály, Sváb János
Kötelező
előtanulmány
Műszaki ábrázolás II. (2. félév) ,
Mechanika II. - Szilárdságtan (2. félév)
Kötelező
ráépülés
Jármű- és hajtáselemek II (4. félév) ,
Járműtervezés és vizsgálat alapjai I. (4. félév)
Ajánlott ráépülés:
Szerelés, minőségbiztosítás (6. félév)
A tantárgy elvégzéséhez szükséges tanulmányi munkaóra összesen 90 óra
Kontakt óra42 (14) óra Írásos tananyag1 (29) óra Házi feladat25 óra
Órára készülés4 óra ZH készülés18 óra Vizsga készülés0 óra
A tantárgy feladata, célkitűzése
A Jármű- és hajtáselemek I. és II. tárgy ismerteti a korszerű járművek és azok részegységeinek többségében előforduló, az anyag, energia és információ áramlását, azok megváltoztatását realizáló szerkezetek és szerkezeti elemek fő csoportjait, azok működésének fizikai alapelveit, kialakítási elveit és szempontjait, valamint méretezésük alapjait. Bemutatásra kerülnek a legelterjedtebb és leggyakrabban előforduló szerkezeti megoldások, azok speciális tulajdonságai, a kialakítás és a gyártástechnológia kölcsönhatása. A gyakorlati feladatok célja az elméleti anyag alkalmazásának gyakorlásán felül, a kreatív tervezői szemlélet és készségek alapjainak kifejlesztése. A tárgy a Szakmai törzsanyag része.
A tantárgy részletes leírása, tematikája
Járművek fő részegységeinek szerkezeti elemzése, az ismétlődő részegységek, elemek bemutatása ezek csoportosítása. Szerkezeti anyagok tulajdonságai. A kifáradás jelensége és szerepe a járműszerkezetekben. Terhelési modellek, teherbírás jellemzők, Méretezés alapjai nyugvó, és állandó amplitúdójú szinuszosan változó terhelésmodell esetén. Méretezési eljárások és kiválasztás számítógépes támogatása. Csavarkötések és csavaros mozgató szerkezetek. Erők, nyomatékok, erőhatás ábra, lazító hatásnak kitett előfeszített csavarkötések. Hegesztett szerkezek és kötések varrat típusok. Hegesztett kötések méretezése, kialakításának elvei. Ragasztott kötések. Alak- és erőzáró tengelykötések típusai, alkalmazási területei, kialakításuk, méretezésük elvei. Tengelyek feladata, igénybevétele, kialakítása, méretezése. Merevségi szempontok, kritikus fordulatszám. Tengelykapcsolók feladata, osztályozása, típusai. Speciális járműipari kiegyenlítő és erőzáró kapcsolók. Erőzáró kapcsolók kapcsolási folyamata. Szinkron szerkezetek. Különleges tengelykapcsolók. Ágyazások feladata, típusai. Kenéstechnikai alapok. Sikló csapágyak működési elve, felépítése. Gördülő ágyazások. Gördülő csapágy típusok. Csapágyazások kialakításának szempontjai, csapágyak kiválasztása, kenéstechnikai szempontok. Csapágyak beépítése, szerelése. Nyugvó és forgó elemek tömítései.
Gyakorlat
Önálló konstrukciós feladatok megoldása és gyakorlása
Egyéni hallgatói feladat
Valóságos szerkezet (jármű részegység, tartozék stb.) működésének elemzése, modellezése, méretezése, törzsrajzának elkészítése, kis részben órai, döntően házi feladat formájában. Kétórás gyakorlati órán elkészítendő egyéni "kisfeladat"-ok.
Követelmények, az osztályzat (aláírás) kialakításának módja, pótlási lehetőségek
A félév során megírt két zárthelyi, a házi feladat és a kisfeladatok értékelése pontozással történik, a elért pontszámok súlyozott átlaga a félévi pontszám. Az elégséges félévközi jegy megszerzésének feltétele a félévi pontszám, valamint a zh-k és házi feladat részpontszámai 40%-ának megszerzése. A félévközi jegy a félévi pontszám alapján kerül meghatározásra.
Jegyzet, tankönyv, felhasználható irodalom
  • Kabai Imre: Gépelemek I, Egyetemi jegyzet, Műegyetemi Kiadó, 71078
  • Devecz János szerk.: Gépelemek I. Feladatok, Egyetemi jegyzet, Műegyetemi Kiadó, 75009
  • Zsáry Árpád: Gépelemek I. Tankönyvkiadó 2003., 44523 (ajánlott irodalom)