Tárgy neve Járműtervezés és vizsgálat alapjai I.
Tárgy angol neve Basics of Vehicle Design and Diagnostics I. Tárgy rövid neve Járműterv. I
Tárgy kód KOJHA403 Kredit 4 Tanterv k0
Óraszám (levelező)2 (11) előadás2 (10) gyakorlat0 (0) labor KövetelményFélévközi jegy
Felelős tanszék Járműelemek és Jármű-szerkezetanalízis Tanszék Felelős oktató Dr. Eleőd András
OktatókDevecz János, Eleőd András, Ficzere Péter, Lovas László, Nyitrai János, Nyolcas Mihály
Kötelező
előtanulmány
Mechanika II. - Szilárdságtan (2. félév) ,
Jármű- és hajtáselemek I. (3. félév)
Ajánlott előtanulmány:
Járműszerk. anyagok és megm. I (3. félév)
Kötelező
ráépülés
nincs Ajánlott ráépülés:
Járműtervezés és vizsgálat alapjai II. (5. félév)
A tantárgy elvégzéséhez szükséges tanulmányi munkaóra összesen 120 óra
Kontakt óra56 (21) óra Írásos tananyag14 (49) óra Házi feladat20 óra
Órára készülés6 óra ZH készülés24 óra Vizsga készülés0 óra
A tantárgy feladata, célkitűzése
A jármű- és általában a mobil gép tervezés és vizsgálat olyan speciális szakterületeinek mérnöki szemléletű bemutatása, amelyek alapjai nemcsak a tervezés, hanem a gyártás, minőségellenőrzés, üzemeltetés, javítás területén dolgozó BSc. szintű szakemberek számára is szükségesek. Az egyes részterületek alapjai olyan általános megközelítésben kerülnek tárgyalásra, amely minden járműfajta esetén közös, így megalapozza az egyes szakmai blokkok speciális ismereteit. A tárgy a Járműtechnika szakirány fenti megnevezésű két féléves közös alapozó tantárgyának első féléve.
A tantárgy részletes leírása, tematikája
A megbízhatóság-elmélet alapjai, szerepe a járműiparban. A megbízhatóság elemzésének kvalitatív és kvantitatív módszerei. A tönkremeneteli valószínűség fogalma, becslésének elméleti és kísérletei háttere. A rendszertelen terhelési folyamatok modellezésének és az élettartam leírásának valószínűségelméleti alapjai, speciális matematikai statisztikai eszközök. A terhelésegyüttes fogalma, fő típusai, szabványok. Az élettartam görbe fogalma, a kifáradási görbével való kapcsolata. A tönkremeneteli valószínűség meghatározása különböző terhelési modellek esetén. A Palmgren Miner típusú módszerek. A "biztonsági tényező" valószínűségelméleti értelmezése. A lineárisan rugalmas törésmechanika alapjai, repedt szerkezeti elemek kezelése. Repedés terjedés, maradék élettartam meghatározás. Fail safe, safe-life és damage tolerant filozófiák. Tribológiai alapfogalmak. Súrlódási állapotok, száraz súrlódás, súrlódás kenőanyag jelenlétében. Elasztohidrodinamikai kenési állapot. Gördülőcsapágyak és fogaskerekek kenéselmélete. Szilárd, kőolajbázisú és szintetikus kenőanyagok. Az adalékok szerepe, hatásmechanizmusa, kenőanyag kiválasztás. Kopásmechanizmusok, kopás fajták. A kopásállóságot befolyásoló tényezők. Környezetvédelmi szempontok. Tervezés katalógusok segítségével.
Gyakorlat
Az előadáshoz kapcsolódó számpéldák kidolgozása, féléves tervezési feladat konzultáció.
Egyéni hallgatói feladat
Jármű részegység ágyazás csapágyainak és a kenőanyagának kiválasztása, terhelésegyüttessel megadott váltakozó terhelés esetére, a megbízhatóság értékelése, törzsrajz készítés, házi feladat formában. Kétórás gyakorlati órán elkészítendő egyéni "kisfeladat"-ok, az elméleti anyaghoz kapcsolódóan.
Követelmények, az osztályzat (aláírás) kialakításának módja, pótlási lehetőségek
A félév során megírt két zárthelyi, a házi feladatok és a kisfeladatok értékelése pontozással történik, az elért pontszámok súlyozott átlaga a félévi pontszám. Az elégséges félévközi jegy megszerzésének feltétele a félévi pontszám, valamint a zh-k és házi feladatok részpontszámai 40%-ának megszerzése. A félévközi jegy a félévi pontszám alapján kerül meghatározásra.
Jegyzet, tankönyv, felhasználható irodalom
  • Márialigeti J.: Terhelésanalízis, Tanszéki segédlet
  • Márialigeti J.: Törésmechanika, Tanszéki segédlet
  • Márialigeti J.: Méretezés rendszertelen terhelésváltakozás esetén, Tanszéki segédlet
  • Eleőd A.: Tribológia, Tanszéki segédlet.
  • Márialigeti János: Géptervezés I., Segédletek, Tanszéki segédlet