Tárgy neve Járműtervezés és vizsgálat alapjai II.
Tárgy angol neve Basics of Vehicle Design and Diagnostics II. Tárgy rövid neve Járműterv. II
Tárgy kód KOJHA404 Kredit 5 Tanterv k0
Óraszám (levelező)2 (9) előadás2 (8) gyakorlat1 (4) labor KövetelményFélévközi jegy
Felelős tanszék Járműelemek és Jármű-szerkezetanalízis Tanszék Felelős oktató Dr. Eleőd András
OktatókDevecz János, Eleőd András, Ficzere Péter, Lovas László, Nyitrai János, Nyolcas Mihály
Kötelező
előtanulmány
nincs Ajánlott előtanulmány:
Járműtervezés és vizsgálat alapjai I. (4. félév)
Kötelező
ráépülés
nincs
A tantárgy elvégzéséhez szükséges tanulmányi munkaóra összesen 150 óra
Kontakt óra70 (21) óra Írásos tananyag21 (70) óra Házi feladat20 óra
Órára készülés9 óra ZH készülés30 óra Vizsga készülés0 óra
A tantárgy feladata, célkitűzése
A műszaki fejlesztést támogató informatikai struktúra és a komplex vállalati informatikai rendszer kapcsolatainak ismertetése. Gyakorlatorientált, mérnöki szemléletű alapismeretek szerzése az egyszeri modellalkotáson alapuló, számítógéppel segített tervezési módszerekről és technikákról, a szerkezetanalízis numerikus módszereinek felhasználásával. Bevezetés a járműtechnikában általánosan alkalmazott mérési és vizsgálati eljárásokba.
A tantárgy részletes leírása, tematikája
A 3D modellalkotás technikái. A grafikus tervezőrendszerek felépítése, működése, a grafikus kernel fogalma. Térgörbék és alkalmazási területük. Felületek generálása, felületmodellező eljárások, a felületmodellek alkalmazási területei. Térfogatmodellezés. 2D rajzdokumentáció készítése a térfogatmodellről generált képek alapján. Alaksajátosságokon alapuló modellezési eljárások. Modellalkotás a tervezőrendszer asszociatív tulajdonságainak felhasználásával, a "concurrent engineering" fogalomköre. A számítógéppel segített modellalkotás és a számítógéppel vezérelt gyártás kapcsolata. Virtuális prototípus gyártás. A numerikus szerkezetanalízis fogalma, numerikus modell generálása a geometriai modell alapján. A végeselemes módszer gyakorlati alkalmazása a járműtechnikában. A szerkezetoptimálás fogalma és lehetőségei. A numerikus szimuláció gyakorlati jelentősége a járműtechnikában.

A tervezési-fejlesztési folyamat struktúrája, funkcióanalízis, megoldáselvek. Tervező csoportok közötti kommunikáció módszerei, technikái és dokumentálása.

Gyakorlat
Az előadás anyagához tartozó feladatok kidolgozása a tanszéki CAD-laborban, féléves tervezési feladat konzultáció.
Labor
Geometriai alapmérések; rugalmas fogdeformáció mérése, reteszhorony feszültséggyűjtő hatásának vizsgálata, sebességváltóház rugalmas alakváltozásának mérése reflexiós feszültségoptikai eljárással (VEM számítási eredmények verifikálása); rugalmas (elasztomer) tengelykapcsoló terhelésfüggő alakváltozásának vizsgálata; forgó tengely kritikus fordulatszámának meghatározása; siklóágyazások súrlódási viszonyainak vizsgálata.
Egyéni hallgatói feladat
A félév során csoportos formában megoldandó jármű részegység tervezési feladat, amelynek kapcsolódó alkatrészeit a csoportban résztvevő hallgatók egyénileg tervezik meg, de közösen dokumentálják.
Követelmények, az osztályzat (aláírás) kialakításának módja, pótlási lehetőségek
A félév során megírt két zárthelyi és a házi feladat értékelése pontozással történik, az elért pontszámok súlyozott átlaga a félévi pontszám. Az elégséges félévközi jegy megszerzésének feltétele a félévi pontszám, valamint a zh-k és a házi feladat részpontszámai 40%-ának megszerzése. A félévközi jegy a félévi pontszám alapján kerül meghatározásra.
Jegyzet, tankönyv, felhasználható irodalom
  • Eleőd: Számítógéppel segített gyártmánytervezés (kézirat, tanszéki kiadvány)
  • Kurusa - Szemők: A számítógépes ábrázoló geometria alapjai (Polygon)
  • Horváth - Juhász: Számítógéppel segített gépészeti tervezés (Műszaki Könyvkiadó)