Tárgy neve Járműszerk. anyagok és megm. I
Tárgy angol neve Materials of Vehicles and Manufacturing I. Tárgy rövid neve Járm.szerk. any. I.
Tárgy kód KOJJA123 Kredit 2 Tanterv k0
Óraszám (levelező)1 (4) előadás0 (0) gyakorlat1 (3) labor KövetelményFélévközi jegy
Felelős tanszék Gépjárművek és Járműgyártás Tanszék Felelős oktató Dr. Szabadíts Ödön
Kötelező
előtanulmány
Anyagismeret (2. félév)
Kötelező
ráépülés
Járműszerk. anyagok és megm. II (4. félév) Ajánlott ráépülés:
Járműtervezés és vizsgálat alapjai I. (4. félév)
A tantárgy elvégzéséhez szükséges tanulmányi munkaóra összesen 60 óra
Kontakt óra28 (7) óra Írásos tananyag16 (37) óra Házi feladat0 óra
Órára készülés4 óra ZH készülés12 óra Vizsga készülés0 óra
A tantárgy feladata, célkitűzése
Mérnöki szemléletű alapismereteket adni a járművek szerkezeti anyagairól, a járművek alkatrészeinek gyártási folyamatairól, többek között a képlékenyalakítás, a hegesztés, a felületi tulajdonságokat megváltoztató technológiákról, valamint ezek berendezésiről. A laboratóriumi gyakorlatok az elméleti ismeretek egészítik ki.
A tantárgy részletes leírása, tematikája
A járműipari előgyártási technológiák sajátosságai, fejlesztési irányai. A szennyezők és ötvözők befolyása az acélok mechanikai tulajdonságaira. Porkohászat. A képlékenyalakítás alapfogalmai, alakíthatósági kérdések. A képlékenyalakítási technológiák: hideg- és melegalakítás, az egyes technológiai eljárások előnyei és hátrányai. Térfogatalakítás és lemezalakítás. Hidroforming. Az acélok felosztása összetételük és felhasználási területeik szerint. Az acélok hőkezelési technológiái. Felületi kérgesítő eljárások. Öntöttvasak. Az öntöttvasak fajtái, tulajdonságai, a tulajdonságokat megváltoztató hőkezelési technológiák. A hegesztés elméleti alapjai. Gázhegesztés. Ívhegesztés: bevont elektródás kézi ívhegesztés, fedett ívű hegesztés, védőgázos hegesztések (AWI, AFI). Ellenállás-hegesztések. Különleges hegesztési eljárások. A hegesztés technológiája és a hegeszthetőség elvi alapjai. Termikus vágások. Fémszórás, plazmaszórás. Öntéstechnológiák. Kompozitok, fémhabok gyártása. Műanyagok gyártása.
Labor
A laboratóriumi mérések kiegészítik és elmélyítik az előadások tananyagát. Ennek keretében a hallgatók alakítástechnológiai gyakorlatokat végeznek, meghatározva az alakítás befolyását az anyagok mechanikai és kristályszerkezeti tulajdonságaira. Lemezalakítás során anyagszétválasztó és alakító technológiai eljárásokat ismernek meg, és végeznek laboratóriumi méréseket. A hegesztés laboratóriumi gyakorlatán gáz-, ív- és ellenállás-hegesztéseket végeznek a hallgatók, továbbá az anyagismereti gyakorlaton meghatározott acél munkadarabokhoz választanak szerkezeti anyagokat, és elkészítik azok képlékenyalakítási és hőkezelési technológiáit.
Követelmények, az osztályzat (aláírás) kialakításának módja, pótlási lehetőségek
A félév során egy zárthelyi dolgozatot iratunk, amely egy alkalommal javítható ill. pótolható. A legalább elégséges félévközi jegy megszerzésének feltétele: a laboratóriumi jegyzőkönyvek hiánytalan beadása, és a zárhelyi dolgozat legalább elégséges eredménye.
Jegyzet, tankönyv, felhasználható irodalom
  • Baránszky-Jób Imre (Főszerkesztő): Hegesztési kézikönyv.
  • Kiss Ervin, Voith Márton: Kohógéptan
  • Németh Emil: Acélok és nemvasfémek hőkezelése a gyártástechnológiában
  • Óvári Antal (főszerkesztő): Vaskohászati kézikönyv
  • Szerkezetei anyagok technológiája I. Szerk.: Dr. Győri József
  • Szerkezetei anyagok technológiája II. Szerk.: Dr. Tóth Lajos
  • Varga Ferenc (főszerkesztő): Öntészeti kézikönyv
  • Vaskohászati enciklopédia VIII/2, IX/2, XII/1. kötet egyes fejezetei.
  • Verő-Káldor: Vasötvözetek fémtana