Tárgy neve Szerelés, minőségbiztosítás
Tárgy angol neve Assembly, Quality-Assurance Tárgy rövid neve Szerelés-minőség
Tárgy kód KOJJA571 Kredit 4 Tanterv j1
Óraszám (levelező)2 (11) előadás1 (5) gyakorlat1 (5) labor KövetelményFélévközi jegy
Felelős tanszék Gépjárművek és Járműgyártás Tanszék Felelős oktató Dr. Markovits Tamás
OktatókDr.Göndöcs Balázs, Dr.Markovits Tamás, Dr.Vehovszky Balázs, Dr.Pál Zoltán
Kötelező
előtanulmány
Járműgyártás folyamatai II. (6. félév) Ajánlott előtanulmány:
Minőségügyi rendszerek (6. félév)
Kötelező
ráépülés
nincs
A tantárgy elvégzéséhez szükséges tanulmányi munkaóra összesen 120 óra
Kontakt óra56 (21) óra Írásos tananyag6 (41) óra Házi feladat27 óra
Órára készülés7 óra ZH készülés24 óra Vizsga készülés0 óra
A tantárgy feladata, célkitűzése
Megismertetni a hallgatókkal a szereléstechnológia alapfogalmait, helyét a termék előállításának folyamatában, és a minőségügyi vonatkozásait, különös tekintettel a járművekre. A tantárgy kiemelten foglalkozik az alkatrészek szereléshelyes kialakításával, az alkatrészkapcsolatok létesítésével, kötése minőségi követelményeivel és létesítésük eszközeivel. A szerelési műveletek gépesítése és automatizálása területén megismerteti a szerelőgépek felépítését, az egyes részegységek működési elvét, tervezési szempontjaikat és alkalmazási területüket. A tantárgy feladata a szereléstechnológia tervezésének és dokumentációinak megismertetése, és a szerelőmunkahelyek kialakításának illetve a szerelőrendszerekbe szervezésének elsajátítása. A beszállítói minőségi követelmények meghatározásának, értékelésnek és betartatásának elsajátítása illetve dokumentálása.
A tantárgy részletes leírása, tematikája
A szereléshelyesség konstrukciós követelményei, méretláncos szerelés. Az össze- és szétszerelés összehasonlítása, műveletcsoportok a szerelésben. A szerelési családfa, a szerelés technológiai tervezése és dokumentációi. Csavarkötések, szegecskötések, képlékeny alakítással létesített kötések, ragasztott kötések technológiája és eszközeik. Speciálisan a járműiparban alkalmazott alkatrészkapcsolatok minőségügyi szempontjai. Tengely-agy kapcsolatok szerelése. Csapágyszerelés. A kezeléstechnika műveletei és eszközei. A gépesítés és automatizálás eszközei a szerelésben, szerelőgépek. Szerelőcellák felépítése és működése. Szerelőrendszerek általános modellje, felépítése és típusai. Minőségbiztosítás a kézi és az automatizált szerelésben. Járműipari szerelőrendszerek. Szerelőmunkahelyek ergonómiailag helyes kialakítása 3M módszerrel. A „lean” termelési filozófia megvalósítása a szerelésben. A szerelősorok logisztikai kérdései. Minőség-biztosítási követelmények a járműiparban. Szabványok összehasonlítása, just-in-time, selejtek problémája. Átvételi vizsgálatok és végátvétel. A beszállítási tevékenység lényege, minőségi követelményei és a beszállítóvá válás feltételrendszere. A járművek javításának minőségbiztosítása és a szervizek minőségtanúsítása.
Gyakorlat
Konstrukció elemzés szerelés szempontjából, automatikus rendezés tervezése, tömítéstechnikai elemzés, készülékezés kiválasztása bázisalkatrészhez
Labor
csavarmeghúzási módszerek összehasonlítása, nyomatékkulcsok hitelesítése, különböző szegecs és sajtoltkötések létesítése és vizsgálata, ragasztott kötések létesítése és összehasonlítása, szerelőrendszerek anyagmozgató rendszerének kiválasztása és tervezése, szerelő munkahely kialakítása.
Egyéni hallgatói feladat
A félév során egy önálló feladat elkészítése, amelynek tartalma egy jármű részegységének szerelés szempontjából történő konstrukció elemzése után a szereléstechnológia megtervezése és önálló kidolgozása.
Követelmények, az osztályzat (aláírás) kialakításának módja, pótlási lehetőségek
A félév során két zárthelyi dolgozatot kell írni, amelyek pótlására külön-külön egy-egy alkalommal van lehetőség. A szemeszter sikeres elvégzésének feltétele az önállóan elkészített házi feladat hiánytalan beadása határidőre, és a két zárhelyi dolgozat külön-külön legalább elégséges eredménye. A félévközi jegy a három egyenértékű osztályzat átlaga.
Jegyzet, tankönyv, felhasználható irodalom
  • Göndöcs B., Vehovszky B., Weltsch Z.: Szerelés, minőségbiztosítás, elektronikus jegyzet, Typotex Kiadó, www.tankonyvtar.hu, (2012)
  • Dr.Göndöcs Balázs: Szerelés 2006, tanszéki oktatási segédlet
  • Németh Tibor: Gépipari szerelés, MK, 1981
  • Göndöcs-Horváth-Zsuppán: A szerelés gépei, MK, 1980
  • Dr.Vraukó László: Gépipari szerelési példatár, MK, 1983
  • ISO 9000:2000
  • Dr.Fröhlich: Hidegkötések az elektronikában MK 1974
  • Dr.Németh-Dr.Lakatos: Márkakereskedések és szervizek 1998
  • Beszállítói piac az EU-ban és Magyarországon (Magyar Ker. és Iparkamara ki-adványa 2002), Beszállítói célprogram 1998
  • Termékfelelősség szabályai 1993 NOVORG kiadás
  • Jeffrey K. Liker: A TOYOTA-módszer , 2008 HVG Kiadó