Tárgy neve Közúti irányító és komm. rendszerek I.
Tárgy angol neve Road Traffic Control and Communication Systems I. Tárgy rövid neve Közúti ir. I.
Tárgy kód KOKAA205 Kredit 3 Tanterv k0 k1 k2
Óraszám (levelező)2 (10) előadás1 (4) gyakorlat0 (0) labor KövetelményFélévközi jegy
Felelős tanszék Közlekedés- és Járműirányítási Tanszék Felelős oktató Dr. Varga István
OktatókDr. Tettamanti Tamás Dr. Varga István
Kötelező
előtanulmány
nincs
Kötelező
ráépülés
Közúti irányító és komm. rendsz. II. (6. félév)
A tantárgy elvégzéséhez szükséges tanulmányi munkaóra összesen 90 óra
Kontakt óra42 (14) óra Írásos tananyag19 (47) óra Házi feladat7 óra
Órára készülés4 óra ZH készülés18 óra Vizsga készülés0 óra
A tantárgy feladata, célkitűzése
A mérnöki szemléletű közúti irányító és kommunikációs rendszerek, élvonalbeli elméleti és gyakorlati ismereteket adnak a területen elhelyezkedni kívánó kollégáknak. A tárgy korszerű körülmények között, megfelelő részletességgel ad át ismeretanyagot a hallgatóknak a közúti forgalomirányító berendezésekről, tárgyalja a közúti forgalmi méréstechnika módszereit és berendezéseit, és a speciális forgalomirányító automatikákat (tömegközlekedés, autópályák stb.). Az oktatás célja a készülékek és rendszerek elvi felépítésének, rendszertechnikájának, közlekedésbiztonsági funkcióinak, valamint a konkrét gyakorlati megoldásoknak az ismertetése automatizálási feladatok megoldásában és megfelelő készségek kialakítása ezen a téren. Fontos feladat a mérési tevékenységek megismertetése és gyakoroltatása.
A tantárgy részletes leírása, tematikája
A közúti közlekedési irányítórendszerek felépítése és működése. Elméleti alapfogalmak. A közúti forgalomirányító berendezések általános felépítése. Adatátviteli rendszerek. A jelfogós forgalomirányító berendezések felépítése (NT). Az elektronikus forgalomirányító berendezések felépítése (FB). Összehangolt közúti – vasúti forgalomirányító rendszerek. A mikroprocesszoros berendezésekkel szemben támasztott követelmények (MS, MR, C800V). A mikroprocesszoros gépek felépítése (SGS, FUTURIT). A mikroprocesszoros gépek programozása (SKV). Forgalomirányító Központok szerepe, felépítése, működése. A tömegközlekedési rendszerek forgalomirányítása (AVM).
Gyakorlat
Az egyes forgalomirányító berendezés gyártók telephelyeinek a meglátogatása, a laborban található SKV gép felépítésének és programozásának a megismerése.
Egyéni hallgatói feladat
Forgalomirányító berendezés programozása, önálló program készítése csomóponti tervek alapján.
Követelmények, az osztályzat (aláírás) kialakításának módja, pótlási lehetőségek
A félév során két zárthelyi dolgozatot iratunk, melyek külön-külön egy-egy alkalommal javíthatók, ill. pótolhatók. A legalább elégséges félévközi jegy megszerzésének feltétele: a házi feladat hiánytalan beadása, és a két zárhelyi dolgozat külön-külön legalább elégséges eredménye. A félévközi jegy ezek után a két zárhelyi érdemjegyének felfelé kerekített átlaga.
Jegyzet, tankönyv, felhasználható irodalom
  • Varga I., Katkó L., Molnár G.: Forgalomirányító Központok BME Közlekedésautomatikai Tanszék, 1998. Segédlet.
  • Dr. Katkó L., Varga I., Molnár G.: Közúti forgalomirányító berendezések BME Közleke-désautomatikai Tanszék, 1999. Segédlet.
  • Dr. Katkó L., Molnár G., Varga I.: Kombinált közúti-vasúti forgalomirányító rendszerek BME Közlekedésautomatikai Tanszék, 1999. Segédlet.
  • Signalkomplex: Az SKV berendezés programozása.
  • Dr. Péter T. Szerkesztésében: Intelligens közlekedési rendszerek és jármű-controll. Előírá-sok a közlekedés biztonságának növelésére. Magyar Mérnökakadémia Symposium Bp. 2004. p. 338.