Tárgy neve Légiközl. irányító és komm. rendsz. II.
Tárgy angol neve Control and Communication Systems of Aviation II. Tárgy rövid neve Légi ir. II.
Tárgy kód KOKAA223 Kredit 5 Tanterv k0 k1 k2
Óraszám (levelező)2 (11) előadás1 (5) gyakorlat1 (5) labor KövetelményVizsgajegy
Felelős tanszék Közlekedés- és Járműirányítási Tanszék Felelős oktató Dr. Varga István
OktatókMeyer Dóra
Kötelező
előtanulmány
Légiközl. irányító és komm. rendszerek I. (5. félév)
Kötelező
ráépülés
nincs
A tantárgy elvégzéséhez szükséges tanulmányi munkaóra összesen 150 óra
Kontakt óra56 (21) óra Írásos tananyag50 (85) óra Házi feladat7 óra
Órára készülés7 óra ZH készülés21 óra Vizsga készülés9 óra
A tantárgy feladata, célkitűzése
A tárgy támaszkodik a légiközlekedési irányító és kommunikációs rendszerek I. tárgy anyagára. A tematika élvonalbeli elméleti és gyakorlati ismereteket ad az intelligens légiközlekedési rendszerek területén, és jelentősen segíti a korszerű munkakörülmények között elhelyezkedni kívánó kollégákat. A tárgy megfelelő részletességgel ad át tervezési ismeretanyagot, a hallgatókat az alkalmazott berendezésekről, tárgyalja a légiforgalmi méréstechnika módszereit és berendezéseit és a speciális forgalomirányító automatikákat. Az oktatás célja a készülékek és rendszerek elvi felépítésének, rendszertechnikájának, valamint a konkrét gyakorlati megoldásoknak az ismertetése, automatizálási feladatok megoldásában és megfelelő készségek kialakítása ezen a téren. Fontos feladat a mérési tevékenységek megismertetése és gyakoroltatása. A laborgyakorlatok külső helyszíneken ill. a tanszéki teszt laborgépen történnek
A tantárgy részletes leírása, tematikája
Az előadások anyaga folyamatosan figyelemmel kíséri a külföldi egyetemek programjait és gyakorlatát, továbbá az egyetem többi szaktanszékének igényeit is. A tárgy az alábbi tématerületeket tárgyalja:

Műholdas helymeghatározó rendszerek a repülésben. Műhold rendszerek felépítése. Pozíció meghatározás elve és gyakorlata. GPS rendszer működése és használata a repülésben. GLONASS rendszer jellegzetességei. EGNOS-GALILEO rendszer bevezetése. Műholdas rendszerek pontossága. Repülési célra kifejlesztett WAAS rendszer. Nemzetközi kutató-mentő szolgálat működése. Orosz-Amerikai műhold hálózat. Központok kialakítása. Szolgálatok felépítése-telepítése. Vészjelzésre kutató rendszerek működése. Berendezések. MATIAS budapesti irányító központ. A központ szervezetének ismertetése. A központ feladatai. Feladat megosztás és telepítés. A központ berendezései, kapcsolódó helyszínek. Egyesített ábrázolási rendszer EUROCAT 2000. A világ légiközlekedésének változási tendenciái. Globalizációs folyamatok. Szolgáltatási teljesítmények változása. Nemzetközi legfontosabb légi utasforgalmi vonalak kialakulása. Low-cost társaságok megjelenése. Légtér kapacitás növelése. RVSM repülések bevezetése (csökkentett elkülönítés). Áramlásszabályozás optimalizálása. Európai légtér összehangolása. Egyesített európai légterek-központok létrehozása (CEATS).

Gyakorlat
Az előadásokon megismertek példák keretében való alkalmazása.
Egyéni hallgatói feladat
Egy házi feladat elkészítése.
Követelmények, az osztályzat (aláírás) kialakításának módja, pótlási lehetőségek
A tárgyból szóbeli vizsga van, az aláírás megadása két zárthelyi feladat és a házi feladat sikeres megírását igényli. (A sikertelen zárthelyik pótlására zárthelyinként egy alkalmat biztosítunk.)
Jegyzet, tankönyv, felhasználható irodalom
  • Elméleti oktatási anyagok a tanszéki honlapon megtalálhatok! (www.kka.bme.hu/kozut).
  • A gyakorlatokon, a hallgatók munkájának segítésére az előadók által összeállított segédletek állnak rendelkezésre.