Tárgy neve Járműfedélzeti rendszerek I.
Tárgy angol neve Vehicle Onboard Systems I. Tárgy rövid neve Járműfed I.
Tárgy kód KOKAA573 Kredit 4 Tanterv j1
Óraszám (levelező)1 (7) előadás2 (14) gyakorlat0 (0) labor KövetelményFélévközi jegy
Felelős tanszék Közlekedés- és Járműirányítási Tanszék Felelős oktató Dr. Bécsi Tamás
OktatókAradi Szilárd Dr. Bécsi Tamás
Kötelező
előtanulmány
nincs
Kötelező
ráépülés
Járműfedélzeti rendszerek II. (5. félév)
A tantárgy elvégzéséhez szükséges tanulmányi munkaóra összesen 120 óra
Kontakt óra42 (21) óra Írásos tananyag45 (66) óra Házi feladat4 óra
Órára készülés5 óra ZH készülés24 óra Vizsga készülés0 óra
A tantárgy feladata, célkitűzése
A járműfedélzeti berendezések I. tantárgy célja, hogy megismertesse a hallgatókat a járművekben, illetve általánosan használt mikroelektronikai, irányítástechnikai rendszerekkel. A három féléves tárgycsoport első félévében az alapvető funkciók mellett a rendszerek logikai felépítése, rendszertechnikai bemutatása, illetve a kellő mélységű hardveres ismeretek elsajátítása a cél. A tárgy gyakorlatai a mikroprocesszorral ellátott rendszerek alacsony szintű programozásának elsajátítását tűzi ki céljául.
A tantárgy részletes leírása, tematikája
Integrált áramköri technológia, a gyártási technológiák és a számítógép generációk rövid általános bemutatása. Beágyazott rendszerek funkcionális felépítése. Processzorok működésének alapjai: számrendszerek ismertetése, kódolási módszerek, számábrázolás, adattípusok. Memóriák működése, fajtái. A „stack” és a „cache” szerepe az utasítás végrehajtásában.

Az aritmetikai egység felépítése. Bináris műveletek elmélete, addíció, multiplikáció, logikai műveletek különböző kódolású adattípusokkal. Az aritmetikai egység szervezése és működése: : soros, párhuzamos, vegyes.

Utasítások felépítése és végrehajtása, magasszintű-, makro-, mikro utasítások. Memóriacímzési módok, megszakítások. Soros, párhuzamos szinkron adatátvitel.

Adatvédelmi eljárások: paritás, ellenőrző összeg, polinomos adatvédelem. Mikrokontrollerek tulajdonságai, felépítése, használata. Oszcillátor, RAM, ROM, időzítő/számláló. Programozási módszerek, programnyelvek.

Gyakorlat
A gyakorlatok során a hallgatók az ismertetett számrendszerek használatát, a kódolási módszereket, valamint a bináris operációk működését konkrét számítási példákon keresztül mélyebben megismerik. A félév második felében egy konkrét mikrokontroller típus programozásának ismertetése következik számítógépes laboratóriumban. A gyakorlatok során az assembly programnyelv alapszintű elsajátítása a cél, ismertetésre kerül a mikrokontroller utasításkészlete, a programozás, a fordítás és a programletöltés menete.
Egyéni hallgatói feladat
A gyakorlat témájához kapcsolódóan egy házi feladat elkészítése, melyet a félév végén kell bemutatni.
Követelmények, az osztályzat (aláírás) kialakításának módja, pótlási lehetőségek
A félév során két zárthelyi dolgozatot iratunk, amelyek külön-külön, egy-egy alkalommal javíthatók, ill. pótolhatók. A legalább elégséges félévközi jegy megszerzésének feltétele: a házi feladat elfogadása, és a két zárhelyi dolgozat külön-külön legalább elégséges eredménye. A félévközi jegy ezek után a két zárhelyi érdemjegyének, illetve a házi feladat eredményének kerekített átlaga.
Jegyzet, tankönyv, felhasználható irodalom
  • Tanszéki segédletek