Tárgy neve Járműfedélzeti rendszerek II.
Tárgy angol neve Vehicle Onboard Systems II. Tárgy rövid neve Járműfed II.
Tárgy kód KOKAA574 Kredit 5 Tanterv j1
Óraszám (levelező)2 (9) előadás2 (8) gyakorlat1 (4) labor KövetelményVizsgajegy
Felelős tanszék Közlekedés- és Járműirányítási Tanszék Felelős oktató Dr. Bécsi Tamás
OktatókAradi Szilárd Dr. Bécsi Tamás
Kötelező
előtanulmány
Járműfedélzeti rendszerek I. (4. félév)
Kötelező
ráépülés
Járműfedélzeti rendszerek III. (6. félév)
A tantárgy elvégzéséhez szükséges tanulmányi munkaóra összesen 150 óra
Kontakt óra70 (21) óra Írásos tananyag37 (86) óra Házi feladat4 óra
Órára készülés9 óra ZH készülés18 óra Vizsga készülés12 óra
A tantárgy feladata, célkitűzése
A tantárgy célja, hogy a Járműfedélzeti rendszerek I. tantárgyban szerzett ismereteket tovább mélyítse. Fő feladata a beágyazott rendszerekben használt, a járműiparban elsődleges fontosságú perifériák tulajdonságainak és működésének ismertetése. A gyakorlatok során ismertetésre kerülnek a mikrokontrollerek magasszintű programozásának technikái.
A tantárgy részletes leírása, tematikája
A tantárgy tematikája a következő fő témaköröket veszi sorra. Járműipari beágyazott rendszerekben használt perifériák fajtái, tulajdonságai. Az ember-gép kapcsolat perifériái: kijelzők (LCD, TFT, érintőképernyő), visszajelzők (lámpák, LED-ek), kapcsolók, billentyűzetek, potenciométerek, személyazonosító eszközök (RFID, chipkártya, iButton). A perifériák illesztésének lehetőségei a mikrokontrollerekhez: párhuzamos, soros (SPI, I2C, UART, CAN, 1-Wire, LIN). A beavatkozók (motorok, szelepek) meghajtására szolgáló perifériák fajtái, tulajdonságai: tipikus tranzisztoros és relés meghajtóáramkörök (szilárdtestrelék, hídáramkörök, integrált megoldások), PWM, áramhurok.
Gyakorlat
A tantárgy gyakorlatai során a hallgatók a mikrokontrollerek magasszintű programozási technikáit sajátítják el. Miután jelenleg a beágyazott rendszerek magasszintű programozási eszközei javarészt az „ANSI C” programnyelvre épülnek, ezért a gyakorlatok során is ez az eszköz kerül felhasználásra. A tanulmányok során megismerkednek a programnyelv alapvető építőelemeivel, a „debug” technikákkal, illetve a kommunikációs lehetőségekkel.
Egyéni hallgatói feladat
A gyakorlat témájához kapcsolódóan egy házi feladat elkészítése, melyet a félév végén kell bemutatni.
Követelmények, az osztályzat (aláírás) kialakításának módja, pótlási lehetőségek
A félév során egy zárthelyi dolgozatot iratunk, amely egy alkalommal javítható, ill. pótolható. Az aláírás megszerzésének feltétele: a házi feladat elfogadása, és a zárhelyi dolgozat legalább elégséges eredménye. A végső jegy kialakítása: a házi feladat, a zárthelyi, illetve a szóbeli vizsga eredményének (25%, 25%, 50%) szerint súlyozott átlaga.
Jegyzet, tankönyv, felhasználható irodalom
  • Tanszéki segédletek