Tárgy neve Szállítási logisztika
Tárgy angol neve Transport Logistics Tárgy rövid neve Száll. log.
Tárgy kód KOKUA622 Kredit 5 Tanterv l1
Óraszám (levelező)3 (13) előadás2 (8) gyakorlat0 (0) labor KövetelményVizsgajegy
Felelős tanszék Anyagmozgatási és Logisztikai Rendszerek Tanszék Felelős oktató Dr. Bóna Krisztián
Kötelező
előtanulmány
Logisztikai hálózatok (2. félév)
Kötelező
ráépülés
Raktározási folyamatok és raktártechnikai berendezések (6. félév) ,
Ellátási-elosztási rendszerek (6. félév) ,
Anyagmozgatási folyamatok (6. félév)
A tantárgy elvégzéséhez szükséges tanulmányi munkaóra összesen 150 óra
Kontakt óra70 (21) óra Írásos tananyag34 (83) óra Házi feladat9 óra
Órára készülés7 óra ZH készülés15 óra Vizsga készülés15 óra
A tantárgy feladata, célkitűzése
A hallgatók megismertetése az áruszállítási folyamatok logisztikai láncokban betöltött szerepével, az áruszállítási folyamatok szervezésének és irányításának korszerű módszereivel, továbbá az áruszállítás sajátos eszközeivel, létesítményeivel.
A tantárgy részletes leírása, tematikája
Az áruszállítás szerepe a logisztikai láncokban. A közvetlen és közvetett ellátás/elosztás/szállítás. Hagyományos és kombinált áruszállítási rendszerek. Az áruszállítás sajátos eszközei (az egységrakomány-képzés eszközei, az áruszállítás járművei stb.). A rakodás eszközei, gépei, létesítményei. Közlekedési átrakóhelyek. Üzemi rakodóhelyek. Az árukra ható rakodási, szállítási, tárolási igénybevételek, rakományrögzítési módszerek. Logisztikai szolgáltató központok: főbb típusaik, szolgáltatásaik, főbb létesítményeik. Áruellátás, -gyűjtés szervezése gazdasági körzetekben. A városi áruszállítás sajátos kérdései. City-logisztikai megoldások. A szállításszervezés feladatai, célkitűzései. A szállítási megrendelés-kezelés funkciói. A diszpozíció fogalma, diszpozíciós eljárások. Az automatizált és az interaktív diszpozíció szolgáltatásai. A járattervezés fogalma, módszertana. A flottamenedzsment és a szállításirányítási programcsomagok felépítése. Az elektronikus térképek alkalmazása a szállítási folyamat irányításában. Navigációs rendszerek alkalmazása a flottamenedzsmentben.
Gyakorlat
Különböző szállításirányítási programcsomagok bemutatása, alkalmazásának elsajátítása; az áru-igénybevételek meghatározásával kapcsolatos számítások, szállításirányítással és rakodóhely logisztikai folyamatainak tervezésével kapcsolatos házi feladatok kidolgozásának előkészítése.
Egyéni hallgatói feladat
Egy rakodóhelyi folyamatok tervezésével, és egy szállításirányítási programcsomaggal kapcsolatos önállóan megoldandó házi feladat kidolgozása.
Követelmények, az osztályzat (aláírás) kialakításának módja, pótlási lehetőségek
A félév során egy zárthelyi dolgozatot iratunk, amely egy alkalommal javítható, illetve pótolható. A vizsgára bocsátás feltétele: a házi feladatok hiánytalan beadása, és a zárhelyi dolgozat legalább elégséges eredménye. A vizsga eredményébe a házi feladatokra kapott érdemjegy 20 %, a zárthelyi 30 %, az írásbeli vizsga 50 % arányban kerül beszámításra.
Jegyzet, tankönyv, felhasználható irodalom
  • Felföldi L.: Rakodástechnika. Egyetemi jegyzet. Műegyetemi Kiadó. J7-953.
  • Logisztika II. (Módszerek, eljárások). Logisztikai Fejlesztési Központ, 1999. p. 561.
  • Az Anyagmozgatási és Logisztikai Rendszerek Tanszék honlapján található segédletek gyűjteménye (www.logisztika.bme.hu).