Tárgy neve Ellátási-elosztási rendszerek
Tárgy angol neve Logistics of Supply and Distribution Tárgy rövid neve Ell.eloszt. log.
Tárgy kód KOKUA625 Kredit 4 Tanterv l1
Óraszám (levelező)2 (11) előadás1 (5) gyakorlat1 (5) labor KövetelményVizsgajegy
Felelős tanszék Anyagmozgatási és Logisztikai Rendszerek Tanszék Felelős oktató Dr. Bóna Krisztián
Kötelező
előtanulmány
Szállítási logisztika (4. félév)
Kötelező
ráépülés
nincs
A tantárgy elvégzéséhez szükséges tanulmányi munkaóra összesen 120 óra
Kontakt óra56 (21) óra Írásos tananyag24 (59) óra Házi feladat9 óra
Órára készülés7 óra ZH készülés15 óra Vizsga készülés9 óra
A tantárgy feladata, célkitűzése
A hallgatók megismertetése a vállalatok és a beszerzési, valamint értékesítési piacaik közötti kapcsolatot magvalósító elosztási logisztikai folyamatok szervezésének és irányításának módszereivel.
A tantárgy részletes leírása, tematikája
Ellátási és elosztási hálózatokkal kapcsolatos alapfogalmak. Az ostorcsapás effektus és kezelési módszerei. A vállalatok illeszkedése az ellátási láncokba. Az ellátás és elosztás feladatai a vállalatokban. Az anyagellátás alapelvei. A beszerzendő anyagok elemzési módszerei (ABC-, XYZ- elemzés, a tervezési pontosságot jellemző mutatók, az utánpótlási folyamatok bizonytalanságát jellemző mutatók). BOM lista megjelenési formái. Az anyag-, alkatrészigény meghatározásának módszerei. Program- és felhasználás-orientált eljárások. Az MRP rendszerek működése. Beszerzési stratégiák. A beszállítók megválasztása. A JIT- (just in time) és a JIS- (just in sequence) elvű anyagellátás. Az elosztási rendszerek struktúrái. A CRP koncepció. A BMI és a VMI rendszerek működése. Az ECR-koncepció. A kereslet előrejelzésében alkalmazható módszerek. A készletezés alapfogalmai. Készletezési stratégiák. A készletezési rendszerek és folyamatok elemzési, vizsgálati módszerei, teljesítménymérés. Determinisztikus és sztochasztikus készletmodellek. Outsourcing az ellátási, elosztási logisztikában. Stratégiai döntési problémák az ellátási és elosztási logisztikában. Az inverz logisztika feladatai, folyamatai. A hulladékkezelési logisztikai feladatai, módszerei.
Gyakorlat
Az előadásokon ismertetett számítási, elemzési módszerek gyakorlati alkalmazása mintapéldákon keresztül.
Labor
A gyakorlaton ismertetett példák számítógépes realizációja. A VBA gyakorlati alkalmazása. On-line elosztási lánc szimulációs játkék előkészítése. Folyamatos riportolás a játék eredményeiből a kommunikációs technikák fejlesztése érdekében.
Egyéni hallgatói feladat
A gyakorlatokon előkészített négy önállóan kidolgozandó házi feladat implementálása MS Excelben, féléves szimulációs játék folyamatos riportjai.
Követelmények, az osztályzat (aláírás) kialakításának módja, pótlási lehetőségek
A félév során egy zárthelyi dolgozatot iratunk, amely egy alkalommal javítható, illetve pótolható. A vizsgára bocsátás feltétele: a laboratóriumi foglalkozásokon való részvétel, a házi feladatok hiánytalan beadása, és a zárhelyi dolgozat legalább elégséges eredménye. A vizsgajegy 30 %-ban a zárhelyi, 20 %-ban a feladatok, 50 %-ban az írásbeli vizsga alapján kerül megállapításra.
Jegyzet, tankönyv, felhasználható irodalom
  • Bóna K.: Készletezési folyamatok és rendszerek - készletezés elmélete. Tanszéki segédlet. 2004.
  • Anyagmozgatási és Logisztikai Rendszerek Tanszék honlapján található előadásvázlatok gyűjteménye (www.logisztika.bme.hu)
  • Logisztika I. (Bevezető fejezetek). BME. Mérnöktovábbképző Intézet, 2004. p. 585.
  • Logisztika II. (Módszerek, eljárások). Logisztikai Fejlesztési Központ, 1999. p. 561.