Tárgy neve Intelligens közlekedési rendszerek
Tárgy angol neve Intelligent transport systems Tárgy rövid neve ITS
Tárgy kód KOKUM205 Kredit 5 Tanterv K0
Óraszám (levelező)2 (9) előadás0 (0) gyakorlat2 (12) labor KövetelményVizsgajegy
Felelős tanszék Közlekedésüzemi és Közlekedésgazdasági Tanszék Felelős oktató Dr. Tóth János
OktatókDr. Juhász János
Kötelező
előtanulmány
nincs Ajánlott előtanulmány:
Közlekedési informatika (1. félév)
Kötelező
ráépülés
nincs
A tantárgy elvégzéséhez szükséges tanulmányi munkaóra összesen 150 óra
Kontakt óra56 (21) óra Írásos tananyag34 (69) óra Házi feladat12 óra
Órára készülés8 óra ZH készülés32 óra Vizsga készülés8 óra
A tantárgy feladata, célkitűzése
Az intelligens közlekedési rendszerek legfontosabb rendszermegoldásainak, az ITS rendszerek fajtáinak, összetevőinek ismertetése. A közlekedési térinformációs rendszerek alkalmazási lehetőségeinek bemutatása. A hallgatók elsajátítják az ITS és a térinformációs rendszerek tervezésével, kiválasztásával, készítésével és üzemeltetésével kapcsolatos ismereteket és feladatokat.
A tantárgy részletes leírása, tematikája
Az intelligens közlekedési rendszerek alkotóelemei. Intelligens közlekedési rendszerek alkalmazása autópályákon és városi közlekedésben. Parkolásirányítási rendszerek bemutatása. Közlekedési információs rendszerek, utastájékoztatási rendszerek az egyéni és tömegközlekedési utazások lebonyolításának támogatására. Forgalomirányító rendszerek.

A közlekedésben használt térinformatikai rendszerek ismertetése. A közlekedési térinformatikai adatbázisok sajátosságai és tervezésük alapelvei. Helymeghatározási és telematikai módszerek, eszközök közlekedési alkalmazása. Jármű helymeghatározási és nyomon követési rendszerek. Járműfelismerő és –azonosító rendszerek. A közúti szállításirányítás térinformatikai rendszerei. Útvonaltervező módszerek. Járműflotta menedzsment.

Labor
Különböző térinformatikai eszközök alkalmazásának elsajátítása. Helymeghatározással, térinformatikai adatbázis készítéssel kapcsolatos mérési gyakorlatok. Hazai térinformatikai fejlesztések, közúti szállításirányítási rendszerek megtekintése.
Egyéni hallgatói feladat
Az ITS, térinformatika gyakorlati alkalmazásának lehetőségeit feltáró önálló tanulmány készítése, amely a hallgatók szintetizáló képességének fejlesztését irányozza elő. Az elért eredményekről összefoglaló előadás tartása.
Követelmények, az osztályzat (aláírás) kialakításának módja, pótlási lehetőségek
A félév során a hallgatók egy zárthelyi dolgozatot írnak, amely egy alkalommal javítható, illetve pótolható. Az aláírás megszerzésének feltétele a legalább elégséges szintű zárthelyi, félévközi feladat, valamint az elkészített feladatot bemutató összefoglaló előadás megtartása. A félév végi számonkérés: szóbeli vizsga.
Jegyzet, tankönyv, felhasználható irodalom
  • Dr. Detrekői Ákos – Dr. Szabó György: Bevezetés a térinformatikába
  • Yilin Zhao: Vehicle Location and Navigation Systems
  • Borza - Gerő - Mohos – Szentpéteri: GPS mindenkinek
  • Tanszéki honlapról letölthető oktatási segédletek
  • Internetes információforrások (pl. www.ertico.com)